حضرت معصومه هفته ۱۴ يوفا حسن صالاح

نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، «معصومه» است. پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر (ع) و مادر مكرمه اش حضرت نجمه خاتون (س) است . آن بانو مادر امام هشتم نیز هست . لذا حضرت معصومه (س) با حضرت رضا (ع) از یك مادر هستند.

ولادت آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدینه منوره واقع شده است. دیرى نپایید كه در همان سنین كودكى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت.

در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى سفر تبعید گونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این كه كسى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند.

یك سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حركت كرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد. این جا بود كه آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب(س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى رساندند و مخالفت خود و اهلبیت (ع) را با حكومت حیله گر بنى عباس اظهار مى كرد. بدین جهت تا كاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده اى از مخالفان اهلبیت كه از پشتیبانى مأموران حكومت برخوردار بودند،سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریباً همه مردان كاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت(س) معصومه را نیز مسموم كردند.

به هر حال ، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه (س)بیمار شدند و چون دیگر امكان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود. پرسید: از این شهر«ساوه» تا «قم» چند فرسنگ است؟ آن چه بود جواب دادند، فرمود: مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم كه مى فرمود: شهر قم مركز شیعیان ما است. بزرگان شهر قم وقتى از این خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند; و در حالى كه «موسى بن خزرج» بزرگ خاندان «اشعرى» زمام ناقه آن حضرت را به دوش مى كشید و عده فراوانى از مردم پیاده و سواره گرداگرد كجاوه حضرت در حركت بودند، حدوداً در روز ٢٣ ربیع الاول سال ٢٠١ هجرى قمرى حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلى كه امروز «میدان میر» نامیده مى شود شتر آن حضرت در جلو در منزل «موسى بن خزرج» زانو زد و افتخار میزبانى حضرت نصیب او شد.

آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در این شهر زندگى كرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود.

محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام «بیت النور» هم اكنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.

سرانجام در روز دهم ربیع الثانى و «بنا بر قولى دوازدهم ربع الثانى» سال ٢٠١ هجرى پیش از آن كه دیدگان مباركش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فروبست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند .مردم قم با تجلیل فراوان پیكر پاكش را به سوى محل فعلى كه در آن روز بیرون شهر و به نام «باغ بابلان» معروف بود تشییع نمودند. همین كه قبر مهیا شد دراین كه چه كسى بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد دچار مشكل شدند، كه ناگاه دو تن سواره كه نقاب به صورت داشتند از جانب قبله پیدا شدند و به سرعت نزدیك آمدند و پس از خواندن نماز یكى از آن دو وارد قبر شد و دیگرى جسد پاك و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد تا در دل خاك نهان سازد.

آن دو نفر پس از پایان مراسم بدون آن كه با كسى سخن بگویند بر اسب هاى خود سوار و از محل دور شدند.

به نظر مى رسد كه آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار: حضرت رضا (ع) و امام جواد (ع) باشند كه پیكر معصومه باید به دست معصوم تجهیز و تدفین شود. چنان كه پیكر مقدس حضرت زهرا(س) را امیرمؤمنان (ع) غسل داده و كفن و دفن نموده و حضرت مریم (س) را حضرت عیسى (ع) شخصاً غسل داده است.

پس از دفن حضرت معصومه(س) موسى بن خزرج سایبانى از بوریا بر فراز قبر شریفش قرار داد تا این كه حضرت زینب فرزند امام جواد(ع) به سال ٢٥٦ هجرى قمرى اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا كرد و بدین سان تربت پاك آن بانوى بزرگوار اسلام قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهلبیت (ع). و دارالشفای دلسوختگان عاشق ولایت وامامت شد.

 

 

مسابقات فوتبال لیگ دسته اول باشگاههای آلمان از امروز( جمعه ) با برگزاری دیدار بین تیمهای شالکه و بوخوم وارد هفته چهاردهم می شود.

شالكه در ورزشگاه گيلزن‌كرشن ديدار نخست هفته را برگزار مي‌كند و ميزبان بوخوم است.
وردربرمن ميزبان آرمينيا بيله فلد است؛ اما جدال هيجان‌انگيز بازي روز را دو تيم بايرن مونيخ و هامبورگ انجام مي‌دهند.
ديداري كه در ورزشگاه آئول آره‌نا انجام مي‌شود و قطعا تماشاگران زيادي را به ورزشگاه خواهد كشاند. علاقمندان فوتبال اين دو تيم را به ياد سال‌هاي دور كه دو تيم بازيكنان بزرگي داشتند، مي اندازد.

نشريه كيكر
مهدوي كيا به دليل مصدوميت در بازي مقابل آرسنال در ليگ قهرمانان اروپا، بخت بازي ندارد.
علي كريمي نيز كنار ذخيره‌هاي تيمش در اين ديدار خواهد نشست تا در صورت لزوم در اين بازي حضور پيدا كند.
گوهري، ديگر بازيكن ايراني الاصل هامبورك نامش در جمع ذخيره‌ها ديده مي‌شود.

اين نشريه تركيب اصلي دو تيم را اينگونه اعلام كرد:
* هامبورگ:
وشتر، بنيامين، باستين راينهارت، ماتيس، آتوبا، ويكي، فيلينگر، ون دروارت و سانگو كوئرو
* بايرن مونيخ:
كان، سانيول، دميكليس، ون بوتين لام، سالي حميدزيچ، اوتل، ون بومل، شواين اشتايگر و ماكاي پيزارو

* ذخيره‌ها:
هامبورگ: مهدوي كيا، كرش اشتاين، گوهري، فايل هابر، لاس، بريشا، ليبويا و لاوت.
بايرن مونيخ: درهر، رنسينگ، گورليتس، لوسيو، لل، سابا، دايسلر، كريمي، فورستر، دوس سانتوز، شول، ماير هوفر و سانتاكروز

از سوی دیگر کیکر در پیش بازی خود برای مصاف هانوفر برابر ماینتس از غیبت وحید هاشمیان در ترکیب اصلی قرمز پوشان هانوفرخبر داده است.

برنامه دیدارهای هفته چهاردهم بوندس لیگا به شرح زیر است:

جمعه - 3/9/85
شالکه - بوخوم

شنبه - 4/9/85
ولفسبورگ - نورنبرگ
وردربرمن - آرمینا بیله فلد
هرتا برلین - آلمانیا آخن
هانوفر- ماینتز
هامبورگ - بایرن مونیخ
اینتراخت فرانکفورت - بورسیا دورتموند

یکشنبه - 5/9/85
اشتوتگارت - مونشن گلادباخ
بایرن لورکوزن - انرژی کوتبوس

حسن سالي حميدزيچ، بازيكن هم‌تيمي بايرن مونيخ احتمال دارد در پايان فصل جاري بوندس ليگا راهي ايتاليا شده و بازي در يوونتوس را تجربه كند.

باشگاه يوونتوس به طور جدي موضوع خريد حميدزيچ معروف به «برازو» را تعقيب مي‌كند.
ديديه دشان، سرمربي فرانسوي يوونتوس اعتقاد زيادي به اين بازيكن 29 ساله و بوسينايي دارد.
روزنامه معتبر ايتاليايي افزود: وي معتقد است حميدزيچ به دليل بازي در پست‌هاي گوناگون، قابليت بسياري دارد كه مي‌تواند به تيم ايتاليايي براي بازگشت به دسته اول كمك شاياني انجام دهد.
قرارداد وي در پايان فصل جاري به پايان مي‌رسد و مي‌تواند بدون پرداخت مبلغي مونيخ را ترك گفته و به عضويت يوونتوس درآيد.
حميدزيچ بالغ بر يك متر و هشتاد سانتيمتر قد داشته و قابليت بازي با هر دوپا را دارد.
وي از فصل 99-1998 تاكنون عضو تيم بايرن است؛ اما تا پيش از اين براي تيم‌هاي حرفه‌اي هامبورگ آماتورها و جوانان هامبورگ بازي كرده است.
وي تا قبل از حضور در آلمان فوتبال خويش را با تيم ولزموستار آغاز كرد.

 

در سومین هفته از مسابقات فوتبال جام یوفا بایرن لورکوزن در خانه حریف تاتنهام و دیمیتار برباتوف نشد و شکستی دیگر در کارنامه این تیم به ثبت رسید.

مسابقات فوتبال جام یوفا شب گذشته با برگزاری 16 بازی در گروههای هشتگانه هفته سوم خود را پشت سرگذاشت. در حساس ترین بازی تاتنهام در خانه بایرن لورکوزن به برتری رسید و سویا مدافع عنوان قهرمانی نیزاسپورتینگ براگا را مغلوب کرد.

نتایج دیدارهای هفته سوم جام یوفا به شرح زیر است:
گروه: A
مکابی رژیم اشغالگر قدس یک - پارتیزان بلگراد صربستان صفر
اوسر فرانسه 2 - گلاسکو رنجرز اسکاتلند 2

گروه: B
اف ث بروژ بلژیک یک - دینامو بخارست رومانی یک
بایرن لورکوزن آلمان صفر - تاتنهام انگلیس یک
گل: دیمیتار برباتوف(35)

گروه: C
سویا اسپانیا 2 - اسپورتینگ براگا پرتغال صفر
گلها: لویز فابیانو(40) و ارنست چوانتون(73)
اسلوان لیبرچ جمهوری چک 4 - گراس هاپرز سوئیس یک

گروه: D
اودنزه بی کی دانمارک یک - لن فرانسه یک
پارما ایتالیا 2 - هیبرنیان اسکاتلند یک

گروه: E
بال سوئیس 2- نانسی فرانسه 2
فاینورد روتردام هلند صفر- بلکبرن اسکاتلند صفر

گروه: F
اسپانیول اسپانیا 6 - زولت وارگم بلژیک 2
اسپارتا پراگ جمهوری چک  صفر - آژاکس آمستردام هلند صفر

گروه: G
پاری سن ژرمن فرانسه  2 - هاپوئل رژیم اشغالگر قدس 4
راپید بخارست رومانی یک - مالدا جمهوری چک یک

گروه: H
نیوکاسل انگلیس 2 - سلتاویگو اسپانیا یک
گلها: سی برسکا(39) و استیون تیلور(86) برا نیوکاسل و فابین کانو بیو(9) برای سلتا ویگو
فنرباغچه ترکیه 3 - پالرمو ایتالیا صفر

/ 0 نظر / 17 بازدید