فرانتس بكن باوئر، اسطوره فوتبال آلمان تيم ملي كشورش را در حال حاضر بهترين تيم اروپا مي‌داند.

 قيصر كه به تازگي عضو كميته‌ي اجرايي فدراسيون بين‌آلمللي فوتبال «فيفا» شده است، در گفت‌وگويي با پايگاه اينترنتي روزنامه‌ي Berliner Morgenpost درباره‌ي هدف‌هايش در فيفا، دگرگوني قوانين و عملكرد يوآخيم لو سرمربي تيم ملي آلمان صحبت كرده است.

او كه در ژانويه‌ي گذشته به عضويت كميته‌ي اجرايي يوفا درآمد، براي نخستين بار با سمت تازه‌اش در كنگره‌ي فيفا در شهر زوريخ سوييس شركت كرد. اين مدير 61 ساله جانشين گرهارد ماير فورفلدر، هم‌وطن خود در اين كميته شد. متن گفت وگوي بكن باوئر با اين روزنامه در زير مي‌آيد:

آقاي بكن باوئر، آيا شما براي اولين حضورتان در نشست اين كميته به صورت رسمي لباس تازه‌اي خريداري كرده‌ايد؟

خير. براي اين نشست به لباس تازه نيازي نداشتم. من لباس با آرم و نشان فيفا دارم كه به من هم مي‌آيد. من مدت‌هاست كه عضو رسمي و افتخاري فيفا هستم!

حضور در نشست كميته اجرايي فيفا براي شما تجربه تازه‌اي به شمار مي‌آيد. كليشه‌هاي زيادي از پيش در اين كميته وجود دارد.

اين برداشت‌ها بيشتر نادرست و اغراق‌آميز هستند. به نظر من جالب است كه با برخي سرسختي‌هايي كه از برخي همكاران قديمي سر مي‌زند، به پيكار پرداخت و آنها را به چالش كشيد.

در كجاها مي‌توانيد تصور همكاري را داشته باشيد.

فيفا در حال حاضر سرگرم پروژه‌هاي بين‌المللي زيادي است. به گمان من مي‌توان با پروژه پشتيباني فيفا از فوتبال آفريقا كار كرد. كار براي تنگدست‌ترين مردمان و پيش بردن اين گونه پروژه‌ها همواره براي من از اهميت وعلاقه‌ ويژه‌اي برخوردار است.

سپ بلاتر، رييس فيفا به تازگي گفته بود، شما را همچون «سفير فيفا» مي‌داند. به اين ترتيب شما بايد كميسيون فوتبال را رهبري كنيد. آيا بايد به انتظار اصلاحات در قوانين از سوي شما بود؟

من همواره پشتيبان سنت‌هاي كهن هستم. ساليان متمادي است كه از قوانين در فوتبال پاسداري مي‌شود.

با اين حال در اين ورزش هم دگرگوني‌هايي رخ داده است تا فوتبال سريع‌تر شود. كمك گرفتن از تصاوير ويديويي از جمله موضوعات مورد بحث در فوتبال هستند. به نظر من مي‌توان مشابه آنچه در رشته‌ي «هاكي روي يخ» وجود دارد را در نظر گرفت. در اين رشته با ورود توپ به دروازه و گذشتن آن از خط دروازه چراغ سرخ رنگي روشن مي‌شود. با اين حال اين فن‌آوري امروزه آنچنان مطمئن نيست. نمي‌دانم آيا مي‌توان در اين رابطه كاري كرد يا خير. گل جنجال‌برانگيز «ويمبلي» در ديدار پاياني جام جهاني 1966 انگلستان مثال زيبايي است كه مردم هنوز هم از آن حرف مي‌زنند. فوتبال با اين صحنه‌ها زنده و پويا است. اشتباه از هر فردي سر مي‌زند، همگان مي‌توانند بر سر چيزي حرف بزنند و در پايان با گذشت زمان خاك فراموشي همه چيز را مي‌پوشاند.

 با اين حال اين اشتباه‌ها با كمك گرفتن از تصاوير ويديويي كاهش خواهند يافت.

من تنها از احساسم حرف زدم. مشكل اينجاست كه از كجا بايد شروع كرد و در كجا هم بايد همه چيز را به پايان برد. مي‌توان در ميانه ميدان تصميمي گرفت و كاري كرد تا گلي زده شود. با اين روش وقفه‌هايي در بازي پيش مي‌آيد. ما نود دقيقه‌ زمان داريم كه از آن تنها شصت دقيقه مفيد استخراج مي‌شود. اگر اكنون باعث ايجاد وقفه‌هاي بيشتري در زمان بازي بشويم، ديگر بازي‌اي صورت نخواهد گرفت. ما مي‌خواهيم بحث كنيم يا فوتبال بازي كنيم؟

 شما تنها نماينده رسمي فدراسيون فوتبال آلمان هستيد كه مي‌تواند درباره‌ي اين مسايل در كميته‌هاي بين‌المللي اظهار نظر كند.

تئو سوانسيگر هيچ سمتي بر عهده ندارد. آيا اين هم مشكل و مساله‌اي است؟

فدراسيون فوتبال آلمان بايد با افراد قدرتمند و برجسته‌اش در اين جلسه‌ها حضور داشته باشد و اكنون هم قدرتمندترين فرد همان رييس فدراسيون فوتبال آلمان است. به اين ترتيب دوست دارم همكاري نزديكي با تئوسوانسيگر در كميسيون فيفا و به ويژه در كميته اجرايي اتحاديه فوتبال اروپا (يوفا) داشته باشم و از آن استقبال مي‌كنم.

اما آن صندلي تا سال 2009 از سوي گرهارد ماير فورفلدر اشغال شده است!

ماير فورفلدر تا سال 2009براي عضويت در آن كميته برگزيده شده است. در صورت انتخاب آتي تئو سوانسيگر مي‌توان اين موارد را در نظر گرفت.

سوانسيگر و ماير فورفلدر با وجود دشمني ديرينه‌شان بايد تا سال 2009 با هم كار كنند. آيا چنين چيزي شدني است؟

بله مي‌شود. آنها در زماني كه به طور مشترك رياست فوتبال آلمان را بر عهده داشتند، اين موضوع را نشان دادند. آنها در DFB ثابت كردند كه همكاري جواب مي‌دهد.

و فدراسيون فوتبال آلمان هم بايد با ميشل پلاتيني، رييس جديد اتحاديه فوتبال اروپا همكاري كند. اين همكاري در حالي بايد صورت بپذيرد كه آلمان در جريان انتخابات يوفا پشتيبان لنارت يوهانسون، رييس سوئدي و پيشين اين اتحاديه بود. آيا با وجود همه‌ي گفت‌وگوها چيزي وجود دارد كه بتواند روي اين همكاري تاثير منفي بگذارد؟

فكر نمي‌كنم. ميشل (پلاتيني) فرد كينه جويي نيست. فدراسيون فوتبال آلمان به پلاتيني به روشني گفته بود كه به لنارت يوهانسون وفادار خواهد ماند. او به ما در جريان برقراري جام جهاني 2006 و پيش از آن كمك زيادي كرد و البته موفق‌ترين رييس يوفا بود. باور ندارم كه ميشل آزرده خاطر شده باشد. او يك ورزشكار است.

و يك طراح سياست‌هاي ورزشي كه براي رسيدن به هدف‌هايش به فدراسيون‌هاي بزرگ احتياج دارد.

فدراسيون فوتبال آلمان، قوي‌ترين فدراسيون در اروپاست، قوي‌ترين فدراسيون فوتبال در دنياست. ميشل (پلاتيني) هم اين موضوع را مي‌داند.

اين فدراسيون اكنون يك تيم ملي بسيار قدرتمند هم در اختيار دارد. آيا آلمان به گمان شما مدعي قهرماني يورو 2008 است؟

آن گونه كه آنها در اين روزها بازي مي‌كنند، بله. آنها در همان فرم آرماني جام جهاني باقي مانده‌اند، در حالي كه ديگر تيم‌ها سقوط و افت داشته‌اند. هر كسي بر سر بقا مي‌جنگد، اما آلمان خير. تيم ملي آلمان در حال حاضر بهترين و باثبات‌ترين تيم اروپايي است. ديگر تيم‌ها هم بدون ترديد به ثبات خواهند رسيد.

ارزيابي شما از عملكرد يوآخيم لو سرمربي تيم ملي آلمان چيست؟

يورگن كلينزمن چيزي را بنا كرد اما، به پايان نبرد. از اين رو فكر مي‌كنم، او مي‌ماند و به حرفش در مورد برداشتن گام‌هاي بعدي عمل خواهد كرد. او وعده‌ي قهرماني داده است. او تصميم‌هاي ديگري داشت. انتخاب لو به جانشيني كلينزمن بهترين تصميم فدراسيون فوتبال آلمان بود. او مسوول تيمي است كه آن را مي‌شناسند و با آن هماهنگ است. 

 نظر شما درباره‌ي بر سر كار ماندن «لو» پس از سال 2008 چيست؟

صرف نظر از آنچه در سال آينده و در يورو 2008 رخ خواهد داد، ماندن طولاني‌تر او خوب است. به نظر مي‌رسد، در اين شرايط فرد بهتري براي تيم ملي آلمان وجود نداشته باشد.

/ 0 نظر / 17 بازدید