رومنيگه

"كارل هاينتس رومنيگه" كه فوتبالدوستان آلماني او را "كاله" صدا مي‌كردند، در دهه‌هاي ‪ ۷۰‬و ‪ ۸۰‬ميلادي، يكي از بهترين بازيكنان فوتبال در آلمان و جهان بود.

اين مهاجم استثنايي تيم فوتبال باشگاه بايرن مونيخ آلمان كه بعدها در اينترميلان ايتاليا و سروت ژنو سوييس بازي كرد، در دوره‌ي فعاليت ورزشي خود به همه‌ي افتخارات رسيد جز قهرماني جهان.

رومنيگه در تاريخ ‪ ۲۵‬سپتامبر ‪ ۱۹۵۵‬در ليپشتات واقع در ايالت نوردراين وستفالن آلمان متولد شد. فوتبال را در ايام نوجواني با تيم شهر خود آغاز كرد. از همان هنگام جزو استعدادهاي بزرگ به شمار مي‌رفت و در ‪ ۱۷‬سالگي در اين تيم جاي ثابتي داشت.

رومنيگه در سال ‪ ۱۹۷۴‬به تيم بايرن مونيخ پيوست. او در آن زمان ‪ ۱۹‬سال بيشتر نداشت. بسياري از ناظران، پيوستن او را به تيم پرقدرت بايرن مونيخ كه در آن ستارگاني چون بكن باوئر، گرد مولر، سپ ماير و پل براگنر توپ مي‌زدند، خودكشي ورزشي مي‌دانستند، زيرا به‌دست آوردن جايي ثابت در اين تيم، آرزويي محال به نظر مي‌رسيد.

در حالي كه حتا بكن باوئر قيصر فوتبال آلمان در مورد او گفته بود رومنيگه هرگز بازيكن بزرگي نخواهد شد، وي در نخستين فصل پيوستنش به بايرن مونيخ، ‪ ۲۱‬بازي در اين تيم انجام داد و پنج گل نيز به ثمر رساند.

يكسال پس از آن، رومنيگه در خط حمله‌ي تيم بايرن مونيخ جاي ثابتي داشت.

رومنيگه در سال ‪ ۱۹۷۶‬و در سن ‪ ۲۱‬سالگي به افتخار ورزشي بزرگي دست يافت و با تيم بايرن مونيخ قهرمان باشگاه‌هاي اروپا شد. در همان سال براي نخستين بار به تيم ملي آلمان فراخوانده شد و نخستين بازي ملي خود را در مقابل تيم ملي ولز انجام داد.

از آن پس روند پيشرفت رومنيگه و تبديل او به يك ستاره‌ي بين‌المللي فوتبال آغاز شد.

وي در سال ‪ ۱۹۷۸‬با تيم ملي فوتبال آلمان در مسابقات جام جهاني در آرژانتين ناكام ماند، اما دو سال بعد با همين تيم به مقام قهرماني جام ملت‌هاي اروپا دست يافت. رومنيگه در سال‌هاي ‪ ۱۹۸۰‬و ‪ ۱۹۸۱‬دوبار پي‌درپي عنوان بهترين بازيكن اروپا را به‌دست آورد و توپ طلايي مجله‌ي ورزشي فرانس فوتبال را از آن خود ساخت.

رومنيگه در رقابت‌هاي جام جهاني ‪ ۱۹۸۲‬اسپانيا به همراه تيم ملي فوتبال آلمان بازي‌هاي موفقي به نمايش گذاشت و تا بازي نهايي رسيد، اما اين تيم در ديدار نهايي با شكست سه بر يك در مقابل تيم ملي فوتبال ايتاليا به مقام نايب قهرماني جهان بسنده كرد.

در آن سال همه انتظار داشتند كه رومنيگه ستاره‌ي بي‌چون و چراي مسابقات گردد. اما يك گلزن استثنايي و خوش‌اشتهاي ايتاليايي به نام "پائولو روسي" رومنيگه را در سايه قرار داد.

چهارسال بعد، تيم ملي فوتبال آلمان به همراه رومنيگه در رقابت‌هاي جام جهاني در مكزيك، بار ديگر در ديدار نهايي ناكام ماند. اين بار حريف اين تيم در بازي نهايي، تيم ملي فوتبال آرژانتين بود كه با درخشش ستاره‌ي استثنايي خود "ديه‌گو آرماندو مارادونا" با نتيجه‌ي سه بر دو سرنوشت بازي را به نفع خود رقم زد تا رومنيگه بار ديگر از كسب عنوان قهرماني جهان محروم شود. وي اين بار نيز در سايه‌ي درخشش مارادونا رنگ باخت.

رومنيگه در سال ‪ ۱۹۸۴‬به باشگاه ايتاليايي اينترميلان منتقل شد. پولي كه در آن زمان اين باشگاه براي خريد رومنيگه به بايرن مونيخ پرداخت ‪۱۱/۴‬ ميليون مارك بود و در بازار نقل و انتقالات يك ركورد محسوب مي‌شد.

رومنيگه روي هم سه سال در ايتاليا توپ زد، اما به دليل آسيب‌ديدگي‌هاي مداوم نتوانست آنطور كه بايد و شايد در اين كشور موفق باشد. با اين حال او در ميان فوتبالدوستان ايتاليايي از محبوبيت ويژه‌اي برخوردار بود.

رومنيگه پس از آن به باشگاه سروت ژنو در سوييس پيوست و با اين تيم يكبار هم قهرمان اين كشور و آقاي گل مسابقات شد. وي در سال ‪ ۱۹۸۹‬آخرين بازي خود را براي اين تيم انجام داد و سپس كفش‌هاي خود را به ديوار آويخت.

رومنيگه بازيكني بود كه با پويايي و تحرك در ميدان، قدرت دريبل فراوان، سرعت و تيزهوشي در ايجاد خطر در مقابل دروازه‌ي حريف، به يكي از پديده‌هاي ورزش فوتبال تبديل شد. در روزهاي اوج او يك روزنامه‌ي معتبر آلماني در مورد او نوشت: اگر چه هيچ چيز در اين بازيكن كامل نيست، اما او از همه‌چيز مايه‌ي فراواني دارد.

كارل هاينس رومنيگه روي هم ‪ ۹۵‬بازي براي تيم ملي فوتبال آلمان انجام داد و ‪ ۴۵‬گل براي اين تيم به ثمر رسانيد. وي ‪ ۵۱‬بار به عنوان كاپيتن اين تيم پاي به ميدان گذاشت. رومنيگه در ‪ ۳۱۰‬بازي خود در ليگ فوتبال آلمان، روي‌هم ‪ ۱۶۲‬گل به ثمررسانيد. وي از سال ‪ ۱۹۹۱‬تا كنون عضو هيئت مديره‌ي باشگاه بايرن مونيخ آلمان بوده است و از پنج سال پيش به اين طرف، در راس اين هيئت جاي دارد

/ 0 نظر / 29 بازدید