بيوگرافی وودی فلر

رودولف فولر که همه‌ي فوتبالدوستان او را به عنوان «رودي فولر» مي‌شناسند، تا اواسط دهه 90 ميلادي يكي از مهاجمان موفق و درخشان فوتبال آلمان بود. وي از سال 2000 به مدت 4 سال مربيگري تيم ملي فوتبال آلمان را برعهده داشت.

فولر در تاريخ سيزدهم آوريل 1960 در شهر «هاناو» واقع در ايالت هسن آلمان، در خانواده ا‌ي فوتبالدوست چشم به جهان گشود. پدرش که مربيگري تيم جوانان اين شهر را برعهده داشت، او را از هشت سالگي همراه خود به تمرين هاي فوتبال مي‌برد. فولر از همان آغاز مي‌خواست در خط حمله بازي کند و در اين پست از خود استعداد زيادي نشان داد.

فولر پانزده ساله بود که توجه مربي تيم دسته دومي «کيکرز اوفن‌باخ» را جلب كرد. اما مادر فولر مي‌خواست که او در کنار فوتبال حتما دوره‌ي کارآموزي خود را در رشته‌ي بازرگاني اداري به پايان برساند. چنين نيز شد و فولر در همان تيم باشگاهي ، دوره‌ي کارآموزي خود را همراه با ورزش فوتبال دنبال کرد.

شانزده ساله بود که براي نخستين بار با بازيکنان حرفه‌اي کيکرز اوفن‌باخ شروع به تمرين كرد. وي به عنوان بازيکن حرفه‌اي روي‌هم 67 بازي براي اين تيم انجام داد و 17 گل به ثمر رساند. در سال 1980 به تيم دسته‌ي اولي « مونيخ 1860» پيوست. باشگاه مونيخي براي اين انتقال هفتصد هزار مارک به باشگاه اوفن‌باخ پرداخت و اين رقم نشان مي‌داد که فولر در همان زمان بازيکن باارزشي به شمار مي‌رفته است.

تيم «مونيخ 1860» در نخستين سال پيوستن رودي فولر به اين تيم چهره‌ي موفقي نداشت و به دسته‌ي دوم سقوط کرد. با اينکه رودي فولر در نخستين فصل بازي‌ها در دسته‌ي دوم 37 گل براي اين تيم به ثمر رساند و آقاي گل مسابقه هاي بوندسليگاي دو شد، اما تيم مونيخ نتوانست به ليگ يك راه پيدا کند. از همين رو فولر در سال 1982 به تيم موفق وردربرمن در «بوندس‌ليگا» پيوست.

فولر در همان سال به تيم ملي فوتبال آلمان دعوت شد و نخستين بازي ملي خود را در نوامبر سال 1980 در مقابل ايرلند شمالي انجام داد. آلمان در ميان شگفتي، آن بازي را با نتيجه‌ي يک بر صفر واگذار کرد. اما اين شکست، آغاز راهي پرافتخار بود. فولر در سال 1986 با تيم ملي فوتبال آلمان به مقام نايب‌قهرماني جهان و چهار سال پس از آن در ايتاليا به مقام قهرماني جهان رسيد. وي با همين تيم در سال 1992 نايب قهرمان اروپا شد. رودي فولر در سطح باشگاهي نيز دوره‌هاي موفقي داشت. وي در نخستين فصل حضورش در وردر برمن، آقاي گل مسابقات بوندس‌ليگا شد و در همان سال به عنوان بهترين بازيکن آلمان برگزيده شد. وي روي‌هم 137 بازي براي وردربرمن انجام داد و 97 گل براي اين تيم به ثمر رساند.

فولر در سال 1987 به تيم «رم» پيوست و به مدت پنج سال براي اين تيم صاحب‌نام ايتاليايي توپ زد. وي با اين تيم يک بار قهرمان جام حذفي فوتبال ايتاليا شد. او 142 بازي براي رم انجام داد و 44 گل به نام او ثبت شد.

فولر در سال 1992 به تيم «المپيک مارسي» فرانسه پيوست و يک سال پس از آن با همين تيم قهرمان باشگاههاي اروپا شد. ترازنامه‌ي فولر در اين باشگاه فرانسوي نيز درخشان بود. او در 58 بازي 24 گل وارد دروازه ي حريفان كرد.

فولر در سال 1994 به ميهنش بازگشت و اين بار در خدمت تيم باير لورکوزن قرار گرفت. دو سال پاياني فعاليت ورزشي او در اين تيم سپري شد و فولر در 62 بازي براي اين تيم، 26 بار دروازه‌ي حريفان را فروريخت.

به موازات آن، رودي فولر 90 بار براي تيم ملي فوتبال آلمان انجام داد و 47 گل براي اين تيم به ثمر رساند. وي در سال 1994 کفش‌هايش را آويخت، اما اين به معناي گسستن پيوندهاي او با فوتبال نبود. تيم ملي آلمان در سال 2000 در حالي در چارچوب رقابت‌هاي جام ملت‌هاي اروپا شرکت کرد که مقام قهرماني اروپا را همراه خود يدک مي‌کشيد. اما اين تيم با مربيگري «اريش ريبک» در همان دور مقدماتي در گروه خود آخر شد و از صعود به دور بعدي بازماند. اين براي فوتبال آلمان يک فاجعه و آغاز بحراني جدي بود.

سرانجام پس از کشمکش‌هاي فراوان ميان مسئولان فوتبال در آلمان، براي تعيين مربي جديد تيم ملي، قرار شد اين پست به مدت يک سال در اختيار رودي فولر قرار بگيرد. تيم ملي فوتبال آلمان با مربيگري فولر، توانست بر بحران غلبه کند و در جام جهاني سال 2002 در ژاپن و کره‌ي جنوبي به ديدار نهايي راه يابد. آلمان آن ديدار را در مقابل تيم ملي برزيل با نتيجه‌ي دو بر صفر واگذار و به مقام دومي جهان بسنده کرد. اين بزرگ‌ترين افتخار ورزشي رودي فولر در مقام مربيگري بود.

پس از اينکه تيم ملي فوتبال آلمان در مسابقه هاي جام ملت‌هاي اروپا در سال 2004 در رقابت‌هاي گروهي ناموفق ماند و حذف شد، رودي فولر از مقام مربيگري اين تيم کناره‌گيري کرد. فولر پس از آن براي مدت بسيار کوتاهي مربي تيم باشگاه «رم» و باير لورکوزن بود. او هم‌اکنون مدير ورزشي باشگاه باير لورکوزن است.

/ 0 نظر / 49 بازدید