ژوکالتيم ملی- مصدومان جام حذفی-

يوآخيم لو، سرمربي تيم ملي آلمان اعلام كرد ليست نفرات دعوت شده براي بازي با جمهوري چك را 16 مارس اعلام مي‌كند.
تيم ملي آلمان بايد بيست و چهارم مارس در پراگ در چارچوب رقابت‌هاي مقدماتي يورو 2008 به مصاف جمهوري چك برود.
به همين منظور قرار است يوآخيم‌لو شانزدهم مارس اسامي مدعوين را اعلام كند تا از اين افراد هم در بازي دوستانه روز بيست و هشتم مقابل دانمارك استفاده كند و هم در مصاف با چك.
البته قرار است تست آمادگي نيز از بازيكنان تيم ملي زير 21 ساله‌هاي آلمان به عمل آيد و تيم بزرگسالان با اين تيم تمرين مشتركي انجام دهد.

 

كلوديو پيزارو و روكه سانتاكروز به علت آسيب‌ديدگي نتوانستند به همراه ساير نفرات بايرن مونيخ تمرين كنند.
در آخرين جلسه تمرين بايرن در روز سه‌شنبه به جز هارگريوز مصدوم پيزارو هم به علت درد در ناحيه زانوي چپ و سانتاكروز به خاطر گرفتگي عضله نتوانستند حضور يابند، اما پزشك تيم بايرن گفت: "مشكل پيزارو و سانتاكروز جدي نيست و با كمي استراحت مرتفع مي‌شود."
هيستفلد هم تصريح كرد:"فكر نمي‌كنم براي بازي با هرتا از حضور اين دو محروم باشيم، فعلاً نگراني ما هارگريوز است."
لازم به ذكر است، بايرن روز شنبه بايد در خانه هرتا به مصاف اين تيم برود.

تیم فوتبال هانوفر روز گذشته در چارچوب رقابت های جام حذفی آلمان مقابل نورنبرگ شکست خورد و از دور رقابت ها حذف شد.

دیدار دو تیم هانوفر و نورنبرگ در چارچوب مرحله یک چهارم نهایی رقابت های جام حذفی آلمان با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید و تیم نورنبرگ در ضربات پنالتی موفق شد با نتیجه 4 بر 2 مقابل حریف به برتری برسد. وحید هاشمیان در این دیدار به طور کامل برای هانوفر به میدان رفت ولی در ضربات پنالتی شرکت نداشت.

در ساید دیدارهای این مرحله نتایج زیر حاصل شد:
نورنبرگ ۰ – هانوفر ۰
(در ضربات پنالتي نورنبرگ 4 بر 2 به پيروزي رسيد.)
ولفسبورگ 2 – آلمانياآخن ۰
گل ها: کليموويچ 12 و مارسلينيو 25
کيکرز اوفن باخ ۰ – آينتراخت فرانکفورت 3
گل ها: فينک 11، تاکاهارا 61 و 72
دو تیم اشتوتگارت و هرتابرلین امشب آخرین دیدار از مرحله یک چهارم نهایی را برگزار می کنند.

 

 

تاريخچه

جام حذفى آلمان در سال ۱۹۳۵ توسط «هانس فون جمر» كه در آن زمان سمت وزارت ورزش در رايش سوم را برعهده داشت، تحت عنوان «جمر جام» بنيانگذارى شد. در آن سال ۴ هزار تيم در سه مرحله اين رقابتها حضور داشتند و ۶۴ تيم به مرحله پايانى راه يافتند. در روز هشتم دسامبر همان سال با حضور۶۰ هزار تماشاچى در استاديوم شهر دوسلدورف دو تيم شالكه و نورنبرگ به مصاف هم رفتند كه نورنبرگ با نتيجه ۲ بر صفر بر شالكه كه داراى عنوان قهرمانى آلمان بود به پيروزى دست يافت. در جنگ دوم جهانى آخرين دور اين رقابتها در سال ۱۹۴۳ در شهر اشتوتگارت برگزار شد تا اينكه پس از پايان اين جنگ بالاخره در سال ۱۹۵۲ بارديگر جام حذفى تحت عنوان جام اتحاديه فوتبال آلمان كار خود را از سر گرفت.

در آن سال رقابتها در اتحاديه هاى منطقه اى آغاز ميشد و تيم هاى برتر به مراحل پايانى راه مى يافتند، كه تيم «روت وايس اسن» جام حذفى را تصاحب كرد. با آغاز رقابتهاى بوندس ليگا تيم هاى ليگ بطور اتوماتيك در اين رقابتها حضور داشتند تا اينكه با براه افتادن رقابتهاى دسته دوم در سال ۱۹۷۴ قوانين جام حذفى تغيير كردند. علاوه بر ۳۶ تيم دسته هاى اول و دوم، از آن سال به بعد در قابتهاى جام حذفى اتحاديه هاى منطقه اى بهترين آماتورها نيز انتخاب و به جام حذفى راه مى يافتند كه در حال حاضر تعداد آنها به ۲۸ تيم ميرسد.

از سال ۱۹۶۰ به اين سو برندگان جام حذفى در كشورهاى اروپائى، به رقابتهاى جام در جام اروپا راه مى يافتند كه بعدها اين جام ديگر برگزار نشد و از سال ۱۹۹۱ به اين سو برندگان جام حذفى در رقابتهاى جام يوفا حضور مى يابند.

رکورداران قهرمانی

در سال ۱۹۶۵ كه تيم بايرن مونيخ تازه به رقابتهاى بوندس ليگا راه يافته بود، موفق به كسب عنوان قهرمانى جام حذفى شد. مونيخى ها تاكنون پانزده بار به فينال اين رقابتها راه يافته اند و سيزده بار جام را به خانه خود برده اند كه ركورد رقابتهاى جام حذفى را برعهده دارند. پس از آن وردر برمن با كسب پنج عنوان قهرمانى در رتبه دوم قرار دارد. تيم هاى شالكه، كلن و آينتراخت فرانكفورت هركدام با كسب ۴ عنوان قهرمانى بترتيب سوم تا پنجم هستند.

در آلمان معروف است كه جام حذفى، قوانين خود را دارد. در شب برگزارى رقابتها وقتى تيم هاى قدرتمند دسته اولى همچون مونيخ و يا وردر برمن به مصاف تيم هاى آماتور ميروند، ميليونها نفر در پاى تلويزيونها اميدوارند كه داوود در نبرد با «جالوت» به پيروزى دست يابد و اگر چنين اتفاقى بيافتد، تيم هاى آماتور به تاريخ جام حذفى ميپيوندند. در سال ۱۹۹۴ مونيخ با مربى گرى جوانى تراپاتونى در مقابل تيم آماتور «وستن برگس گرويت» كه در روى نقشه آلمان به زحمت ميتوان آن را پيدا كرد با نتيجه يك بر صفر بازى را واگذار كرد. اما آن روى ديگر سكه هم هست كه قهرمان بوندس ليگا به قهرمانى جام حذفى دست مى يابد و حتى در فصل بعد نيز از هر دو مقام دفاع ميكند و اين امر نشان از قدرت بى چون و چراى يك تيم دارد. از سوى ديگر هرچند كه در جريان اين رقابتها تعداد زيادى از تيم هاى قدرتمند حذف ميشوند، اما طى دو دهه گذشته، اين تيم هاى بوندس ليگا بودند كه همواره مقام قهرمانى را تصاحب كرده اند.

يک اتفاق جالب

جام حذفى آلمان تاريخ خود را دارد، اما يك ماجرا را هنوز هم هيچكس فراموش نكرده است. در سال ۱۹۷۳ دو تيم اف ث كلن و بورسيا مونشن گلادباخ به فينال جام حذفى راه يافتند. «هنس وايس وايلر» مربى گلادباخ كه از جريان رفتن «گونتر نتسر» ستاره نامدار فوتبال آلمان به تيم رئال مادريد از دست وى عصبانى بود، او را در طول ديدار فينال بر روى نيمكت ذخيره نشاند. با پايان وقت قانونى دو تيم به تساوى يك بر يك دست يافتند، «نتسر» بدون اطلاع مربى، خود را تعويض كرد و سه دقيقه بعد گل پيروزى را به ثمر رساند كه بعنوان گل سال در آلمان انتخاب شد.

/ 0 نظر / 16 بازدید