کلوسه -مهدويکيا

مهاجم وردربرمن،ميرو کلوزه تيم سوم جدول رقابت‌هاي بوندس‌ليگا در پايان فصل 2007- 2006 در گفت‌وگو با Sport Bild درباره‌ي بحران ورزشي اخيرش، موقعيت شخصي‌اش و اهدافش صحبت كرده است. مهاجم لهستاني الاصل تيم ملي آلمان اعلام كرد، مي‌خواهد "تاريخ ساز" باشد. متن اين گفت‌وگو در زير مي آيد:

*آقاي كلوزه شما شنبه در برابر حريف به اصطلاح كوچكي به نام سان مارينو قرار گرفتيد. درست همان بازي اي كه مي شد نيم فصل نااميد كننده با وردربرمن را فراموش كرد.

- ما بايد در هر دو بازي اين هفته‌امان به پيروزي برسيم. من مي‌خواهم گل‌زني كنم؛ يكي يا بيشتر. هيچ حرفي در اين باره وجود ندارد. نتيجه‌هاي موفقيت آميز براي هر بازيكني خوب و مفيد است. من در بازي رفت برابر اين تيم دو بار گل‌زني كردم.( آلمان بازي رفت را سيزده بر صفر به سود خود به پايان برده بود.) اگر در اين بازي گل‌زني مي كردم، همه مي گفتند، كلوزه تنها برابر تيم‌هاي كوچك قادر به گل‌زني است.

* آيا برابر حريفان قدرتمند و تيم‌هاي بزرگ هم مي‌توانيد گل بزنيد؟

- آيا آرژانتين حريف كوچك و ضعيفي بود؟ گل‌زني در مرحله‌ي يك چهارم نهايي جام‌جهاني آن‌قدرها هم چيز كوچكي نيست. اين طور نيست؟

* گفتيد جام‌جهاني؛ آيا در جام‌جهاني 2010 رونالدو را با ركورد پانزده گل زده در جام‌جهاني پشت سر خواهيد گذاشت؟

- من در دو جام‌جهاني گذشته روي هم رفته ده گل زده‌ام؛ اين آمار خوبي است. در ابتدا مي خواهم در جام ملت‌هاي اروپا بازي كنم. پس بايد سالم و تندرست بمانم. آن وقت در پي كفش طلا خواهم بود. اين به اين معناست كه مي‌خواهم در جام‌جهاني آينده براي سومين بار بهترين گل‌زن رقابت‌ها باشم. يعني بر آن هستم كه رونالدو را پشت سر بگذارم؛ اما، اكنون بازي‌هاي مقدماتي يورو 2008 در جريان است.

* هنوز هم حوصله‌اي براي فوتبال داريد؟

- چطور؟ من از حضور دوباره در تيم ملي بي نهايت خوشحالم. ما مي‌خواهيم برنامه‌هايمان را برابر حريفان به درستي تا به آخر اجرا كنيم. از هم درك خوبي داريم و در بين ما دوستي حكم‌ فرماست.

* انتقادهايي كه از شما مي‌شود درك مي‌كنيد؟

- انتقاد از من درست و به جاست. براي همه‌ي آدم‌ها دوران بد هم وجود دارد. من نخستين فردي هستم كه از خودم مچ گيري مي كنم. بله حتي خودم هم از اين اوضاع ناراضي‌ام.

* با اين وجود شما، با سيزده گل زده و پانزده پاس گل، موثرترين بازيكن بوندسليگا شناخته شديد. البته در از دست رفتن عنوان قهرماني براي وردربرمن هم نقش داشتيد؛ البته در كنار ديگران.

- من تقريبا دو فصل تمام بازي كردم. همين موضوع روي قواي بدني‌ام اثرگذار بود. از اين گذشته، من در بهار هم به يك بيماري باكتريايي مبتلا شدم. مي خواهم به شما بگويم در آن زمان حتي نمي توانستم از پله‌ها بالا بروم و يا با فرزندانم بازي كنم. يعني حال من تا اين اندازه بد بود. هيچ‌گاه چنين احساس بدي نداشتم. با اين همه براي برمن بازي مي كردم. تصور‌ها و برداشت‌هاي ديگر نادرست و ناجوانمردانه است.

* و چگونه از اين اوضاع خارج شديد؟

- با كار زياد و اضافي. هميشه دو جلسه در روز تمرين مي كنم. استراحت فعال با شنا يا تمرين‌هاي احيا از برنامه‌هايم هستند. اين برنامه همان چيزي است كه يورگن كلينزمن در زمان سرمربي‌گري در تيم ملي آلمان از بازيكنان خود مي‌خواست. يوآخيم لو، جانشين او هم همين برنامه و روش را ادامه داده است.

* اين برنامه‌هاي جنبي تا چه اندازه اهميت دارند؟

- بسيار زياد. تا جايي كه دوست دارم، اين شيوه‌ي تمريني را به تمام تيم‌هاي بوندس‌ليگايي توصيه كنم. اين تمرين‌ها بازيكنان را به تكاپو وا مي‌دارند. مي پرسيد تا چه اندازه؟ به محض اين كه اين تمرين‌ها را البته به طور ثابت انجام بدهيد، سريع و قبراق مي شويد. كلينزمن براي تمام بازيكنان درهاي تازه‌اي باز كرد. او اين كار را به عنوان سرمربي همواره در نظر داشت. اين رخدادي نادر است.

* برنامه‌هاي تمرين در دوران استراحت و تعطيلات چگونه است؟

- سه‌شنبه‌ي گذشته همراه با بازيكنان برمن در يك آزمايش پزشكي مربوط به پايان فصل شركت كرديم. جواب اين آزمايش آن هم يك هفته پس از پايان رقابت‌ها همچنان خوب بود. در دو هفته‌ي ابتدايي دوران تعطيلات بوندس‌ليگا بايد استراحت كنيم. من در اين دوران تمرين‌هاي احيا و ريكاوري را انجام مي‌دهم. سپس كارهاي فشرده آغاز مي شود.

* زير نظر كدام مربي؟ فصل بعد در كجا خواهيد بود؟

- تا سال 2008 با وردربرمن قرار داد دارم. در جار و جنجال‌هاي رسانه‌اي هم هيچ نقشي نخواهم داشت.

* به تازگي اخبار ناگواري در مورد خانواده‌ي شما به گوش رسيد. واكنش شما در برابر اين مسايل مطرح شده چيست؟

- اين اخبار هيچ ربطي به فوتبال ندارند. اين موضوعات شخصي هستند و پوشيده خواهند ماند. مابقي مسايل از حقيقت به دور هستند. هر كس خانواده‌ي مرا در نظر بگيرد، در مي‌يابد كه بهتر از اين نمي‌شود. بچه‌ها در شرايط خوبي هستند. من و همسرم يكديگر را به خوبي مي فهميم. همه‌ي اين حرف‌ها دروغ و غيرواقعي هستند. ما در كنار هم بسيار راحت هستيم.

* بر اساس قرارداد تبليغاتي تازه‌ي شما در بازي رايانه‌اي FIFA2007 در كنار رونالدينيو از جمله‌ي ستاره‌ها هستيد. آيا خودتان هم با اين بازي‌ها سرگرم مي‌شويد؟

- البته. خودم را تعويض مي‌كنم و به خودم بد و بيراه مي‌گويم.(با خنده) اگر رونالدينيو هم در بازي كامپيوتري اين چنين تكنيكي داشت، او هم برابر من مي‌توانست شانسي داشته باشد.

 

 

تيم فوتبال هامبورگ آلمان با عقد قراردادي " كاسي ساكا " هافبك كنگويي تيم بروسيا دورتموند را به خدمت گرفت و وي را جانشين  مهدي مهدوي‌كيا  كرد.

 اين بازيكن روز سه‌شنبه قرارداد خود را منعقد كرد.

ساكا ‪ ۲۱‬ساله به مدت دو سال در تيم هامبورگ بازي خواهدكرد.

تيم هامبورگ پيش از محمد زيدان مهاجم مصري را نيز به خدمت گرفته بود.

مهدي مهدوي‌كيا بازيكن ايراني تيم هامبورگ پس از هشت سال حضور در اين تيم در پايان فصل گذشته مسابقات فوتبال قهرماني دسته اول باشگاه‌هاي آلمان مجبور به ترك اين تيم شد.

/ 0 نظر / 16 بازدید