اشتوگارت-ماگات-آخن-حضرت زهرا(ع)

گوئيدو بوخوالد مدافع سالهاي پيش تيم ملي آلمان، اصلي‌ترين گزينه براي مربيگري آلمانيا آخن به شمار مي‌آيد.

آخني‌ها كه در ابتداي فصل جاري بوندسليگا به‌ اين رقابت‌ها راه يافته بودند در پايان ناچار شدند، وداعي تلخ و زودهنگام با اين بازيها داشته باشند.

آنها بايد فصل آينده در بوندسليگاي دو بار ديگر براي راهيابي به سطح اول فوتبال باشگاهي در آلمان تلاش كنند. سال گذشته آنها با هدايت ديترهكينگ، سرمربي كنوني هانوفر به‌ بوندسليگاي يك راه يافتند، اما در ادامه با اشتفان‌ فرونتسك راه به‌جايي نبردند و به‌رقابت‌هاي بوندسليگاي 2 سقوط كردند.

اين تيم اكنون در پي سرمربي جديدي مي‌گردد، بوخوالد جدي‌ترين فرد براي اين پست است.

سران آلمانيا آخن بزودي گفت‌وگوهايشان را با اين مربي آغاز خواهند كرد.

اين مربي كه به‌عنوان بازيكن در جام جهاني 1990 به همراه تيم ملي كشورش، قهرماني در جام جهاني ايتاليا را جشن گرفته بود، درباره علاقمندي آلمانيا آخن با او به روزنامه "Aachener Zeitung" گفت:

«آخن جالب خواهد بود. مسايل مالي آنچنان بزرگ نخواهد بود. اگر پول و ماديات برايم اهميت داشت و مطرح بود، قراردادم را با طرف ژاپني براي پنج سال ديگر تمديد مي‌كردم.»

اين مربي 46 ساله سال گذشته در قبال هدايت تيم «اوراوا» را برعهده داشت و با اين تيم قهرمان ليگ فوتبال و جام حذفي ژاپن شد.

بوخوالد به عنوان «مربي سال ژاپن» هم برگزيده شده بود.

 

فليكس ماگات، سرمربي پيشين بايرن مونيخ، سرمربيگري و مديريت ورزشي باشگاه ولفسبورگ را به‌عهده گرفت.

اين مربي 53 ساله، با امضاي قراردادي سه‌ساله تا پايان ژوئن 2010 در اين تيم مشغول به‌كار خواهد شد.

ولفسبورگ در دو فصل گذشته‌ي بوندسليگا فاصله بسيار نزديكي با سقوط به بازي‌هاي دسته پايين‌تر رو به رو بود، اما از اين خطر گريخت. كلاوس اوگن تالر در دو فصل گذشته هدايت اين تيم را برعهده داشت.

براساس قرارداد تازه، ماگات مسوول تمام امور ورزشي «گرگها» خواهد بود.

او پس از پذيرفتن سمت جديد به خبرگزاري آلمان گفت:«در ولفسبورگ آينده‌ي خوبي را مي‌بينم. مي‌خواهم با تجربه‌هايم اين تيم را به روزگار بهتري هدايت كنم.»

ماگات از اهداف دقيق ترش حرفي نزد.

او ادامه داد:«ابتدا بايد نگاهي جامع به تيم و تمام باشگاه بياندازم، اما حاضرم با همه بازيكنان باشگاه كار كنم. بديهي است كه در پي بازيكنان جديد هم خواهم بود.»

هانس ديتر پوچ، رييس جديد هيات مديره باشگاه، هم درباره همكاري با ماگات گفت:«با فليكس ماگات توانستيم يكي از خوش‌نام‌ترين شخصيت‌هاي فوتبال آلمان را به‌دست بياوريم. او با تجربه‌هاي زيادي به‌جمع ما آمده است و مي‌تواند موفقيت‌هاي داخلي و بين‌المللي متعددي را براي‌مان در نظر بگيرد.»

كلاوس فوكس مدير كنوني هم مديريت تجاري باشگاه را همچنان برعهده خواهد داشت.

اوگن تالر، سرمربي پيشين اين باشگاه، پيش از آخرين بازي فصل ولفسبورگ، از كار در اين تيم پس از يك‌ونيم سال بركنار شد.

ماگات در مقام سرمربيگري بايرن مونيخ عنوان‌هاي زيادي را به‌دست آورد.

دو قهرماني در بوندسليگا در سال‌هاي 2006 و 2005 دو عنوان قهرماني در جام حذفي آلمان - سال‌هاي 2006 و 2005 - و قهرماني در جام اتحاديه باشگاه‌هاي آلمان سال 2004 از اين جمله هستند.

او پيش از كار در بايرن مونيخ هدايت اشتوتگارت را بر عهده داشت.

اينتراخت فرانكفورت،‌ وردر برمن، نورنبرگ و هامبورگ ديگر تيم‌هايي بودند كه ماگات در آنها كار كرده بود.

او به‌عنوان بازيكن در 43 بازي ملي شركت داشت و سه گل ملي هم براي ژرمن‌ها به ثمر رساند.

ماگات در جام جهاني 1982 و 1986 با تيم ملي آلمان نايب قهرمان جام جهاني شد.

او در سال 1980 قهرمان جام ملت‌هاي اروپا را جشن گرفت.

قهرماني با هامبورگ در آلمان و جام باشگاه‌هاي اروپا در سال 1983 بزرگ‌ترين رخداد ورزشي ماگات در دوران بازيگري به‌شمار مي‌آيند.

 

اشتوتگارت پس از ناكامي در ديدار پاياني جام حذفي باشگاه‌هاي آلمان، ايلدراي باشتورك بازيكن تركيه‌اي هرتابرلين را به خدمت گرفت.

باشتورك با پايان يافتن قراردادش با هرتابرلين به عنوان بازيكن آزاد راهي اشتوتگارت شد.

به گفته‌ي سران باشگاه، باشتورك قراردادي سه ساله با شرط افزايش و تمديد آن به امضا رسانده است.

پس از رافائل شفر، سنگربان نورنبرگ كه جانشين تيمو هيلده براند جدا شده خواهد شد و گلدسون، مدافع مياني هانزاروشتوك، باشتورك سومين بازيكن تازه وارد قهرمان فصل تازه تمام شده بوندسليگا خواهد بود.

آرمين فه، سرمربي اشتوتگارت درباره‌ي اين بازيكن گفت:« باشتورك بازيكن كامل مورد نظر ماست و به اعتقاد من او خيلي زود جايش را در تيم باز خواهد كرد.»

اين بازكين 28 ساله فصل آينده پيراهن شماره ده اشتوتگارتي‌ها را بر تن خواهد كرد كه نشانه‌اي از اهميت او در باشگاه جديد خواهد داشت.

باشتورك كه بازيكن تيم ملي تركيه است، تا كنون در 218 بازي بوندسليگا و 40 بازي ليگ قهرمانان اروپا به ميدان رفته است.

او چندي پيش پيشنهاد بوروسيا دورتموند را رد كرده بود.

هورست هلدت، مدير اشتوتگارت هم با ابراز خوشحالي از خريد باشتورك گفت:« ما با خريد او مي‌توانيم كيفيت تيم خودمان را بالاتر ببريم. اين چيزي است كه براي ما در بازي‌هاي فصل آينده ليگ قهرمانان اروپا بسيار با اهميت است.»

خريد يك مهاجم براي فصل آينده اكنون مهم‌ترين اولويت كاري سران اشتوتگارت است. يان دان توماسون و دانيل ليوبويا مهاجمان اين تيم كه به صورت قرضي راهي باشگاه‌هاي ديگر شده‌اند، جايي در برنامه‌هاي فصل بعد اين تيم ندارند.

يوآخيم لو سرمربي آلمان كه سابقه‌ي كار در اشتوتگارت را دارد، درباره‌ي آينده اين تيم گفت:« اين تيم شايسته‌ي پاداش زيادي است و از آينده روشني هم برخوردار است. آنها مي‌توانند در آينده سهم زيادي در تيم ملي آلمان داشته باشند. فكر مي‌كنم كه بازيكناني همانند سامي خديرا و سردا تاسكي از اين شانس برخوردار هستند.»

 

 

 تاريخ وفات آن مطهره نيز اختلاف زيادى در كتابها ديده مى‏شود كه جمعا حدود ده قول مى‏گردد، و همگى آنها تاريخ وفات را روى فاصله‏ى ميان رحلت رسول خدا (ص) و وفات آن مخدره‏ى معصومه حساب كرده و ذكر نموده‏اند.
40 روز: مرحوم ابن شهرآشوب در كتاب مناقب پس از آنكه يكى دو قول در اين باره نقل كرده مى‏گويد: برخى گفته‏اند: وفات فاطمه چهل روز پس از رحلت رسول خدا (ص) اتفاق افتاد و اين قول صحيحتر از اقوال ديگر است، و روى همين حساب مى‏گويد: فاطمه (ع) در شب يكشنبه سيزدهم ربيع‏الاخر از دنيا رفت (1)، و مرحوم اربلى هم در كشف‏الغمه چنين قولى نقل كرده (2) چنانكه مجلسى (ره) نيز از برخى كتابها آن را حكايت نموده است (3) نگارنده گويد: در برخى از روايات آمده كه مدت بيمارى فاطمه (عليهاالسلام) چهل روز طول كشيد مانند روايت روضةالواعظين (4) و روايتى كه مجلسى (ره) از برخى كتابهاى مناقب نقل كرده (5) بنابراين ممكن است منظور از چهل روز كه در پاره‏اى از نقلها آمده همين مدت بيمارى فاطمه (عليهاالسلام) بوده كه به دست راويان با مدت زندگانى آن حضرت پس از رسول خدا (ص) اشتباه شده باشد، واللَّه اعلم.
72 روز: ابن شهرآشوب اين قول را در مناقب نقل كرده. (6)
75 روز: اين قول نيز در مناقب ذكر شده و مرحوم كلينى (ره) نيز در كافى روايتى از امام صادق (ع) در اين باره روايت كرده (7)و از عيون المعجزات سيد مرتضى (ره) نيز نقل شده است (8)و قول مشهور نيز ميان محدثين و عموم شيعيان همين قول است.
3 ماه: اين قول را مرحوم على بن عيسى اربلى در كتاب كشف‏الغمه از كتاب الذرية الطاهرة دولابى نقل كرده. (9)
95 روز: مرحوم اربلى قول 95 روز را از امام باقر (ع) روايت كرده (10)، و مجلسى (ره) نيز از كتاب اقبال الاعمال نقل كرده كه جماعتى از اصحاب فرموده‏اند: وفات فاطمه (عليهاالسلام) در روز سوم جمادى‏الثانية واقع شد (11)، و روى قول مشهور در رحلت رسول خدا (ص) كه روز بيست و هشتم ماه صفر بوده فاصله‏ى آنها همان 95 روز مى‏شود.
6 ماه: اين قول را بيشتر اهل سنت اختيار كرده و عموماً وفات فاطمه (ع) را در سوم ماه رمضان مى‏دانند كه براى اطلاع بيشتر مى‏توانيد به كتاب احقاق‏الحق مراجعه نماييد. (12) اقوال ديگر هم در اين باره هست مانند هفتاد روز و 100 روز و 8 ماه كه مشهور همين اقوالى بود كه ذكر شده، و ابوالفرج در كتاب مقاتل الطالبيين گويد:
وفات حضرت فاطمه (عليهاالسلام) چندى پس از رحلت رسول خدا (ص) اتفاق افتاد كه درباره‏ى مدت آن اختلاف شده است و آنها كه بيش از ديگران گفته‏اند: شش ماه، و آنها كه كمتر گفته‏اند: 40 روز، ولى صحيح همانست كه از امام باقر (ع) روايت شده كه فرمود: وفادت آن حضرت سه ماه پس از رحلت رسول خدا (ص) بوده است.
نگارنده گويد: اساتيد بزرگوار مادام بفائهم همين سه ماه و نود و پنج روز را عموماً روز وفات دانسته‏اند و شواهدى هم براى آن ذكر مى‏كردند، واللَّه اعلم.

منابع:

1ـ مناقب ابن شهرآشوب، ج 3، ص 375.
2ـ كشف‏الغمه، ج 2، ص 126.
3ـ بحارالانوار، چ 43، ص 215.
4ـ بحارالانوار، چ 43، ص 191 و 178.
5ـ بحارالانوار، چ 43، ص 191 و 178.
6ـ مناقب ابن شهرآشوب، ج 3، ص 375.
7ـ اصول كافى، ج 1، ص 241.
8ـ بحارالانوار، ج 43، ص 212.
9ـ كشف‏الغمه، ج 2، ص 128.
10ـ كشف‏الغمه، ج 2، ص 128
11ـ بحارالانوار، ج 43، ص 196
12ـ ج 10، ص 455.

/ 0 نظر / 16 بازدید