سپ ماير-گفتگ با بازيکنان-جام جهانی زنان

"يوزف ماير" كه فوتبال‌دوستان او را به نام "سپ ماير" مي‌شناسند، نام‌آورترين و موفق‌ترين دروازه‌باني است كه تاريخ اين رشته در آلمان به خود ديده است.

او كه سال‌ها محافظ دروازه تيم ملي فوتبال آلمان و باشگاه بايرن مونيخ بود، در دوره شانزده ساله فعاليت ورزشي حرفه‌اي خود، به تمامي افتخارهايي كه يك بازيكن فوتبال مي‌تواند به آنها دست يابد، رسيد.

سپ ماير در تاريخ ‪ ۲۸‬فوريه ‪ ۱۹۴۴‬در شهر "متن" واقع در ايالت باوارياي آلمان چشم به جهان گشود. در هشت سالگي شروع به بازي فوتبال كرد. نخست در خط حمله بازي مي‌كرد و حتا يكبار در نوجواني آقاي گل مسابقات محلي شد.

چهارده ساله بود كه در بازي نهايي مسابقات جوانان، با تيم خود اس.فاو. هار در مقابل تيم جوانان بايرن مونيخ قرار گرفت. در آن بازي، دروازه‌بان اصلي تيم او به دليل آسيب‌ديدگي نتوانست حضور يابد و مربي تيم به ناچار سپ ماير را درون دروازه جاي داد.

ماير جوان و بي‌تجربه اگر چه نتوانست از شكست ‪ ۱۲‬بر صفر تيم خود در مقابل تيم جوانان بايرن مونيخ جلوگيري كند، اما در آن بازي با پرش‌هاي شگفت انگيز و حركات دليرانه توانست مانع از شكست سنگين‌تر تيم خود شود.

بي‌دليل نبود كه در همان بازي مورد توجه مربي تيم بايرن مونيخ قرار گرفت و وي به او پيشنهاد پيوستن به اين تيم را كرد.

سپ ماير در آن زمان اين پيشنهاد را رد كرد و در تيم خود ماند تا همچنان در خط حمله بازي كند. اما هر چه بيشتر مي‌گذشت، مربي تيمش از او بيشتر به عنوان دروازه‌بان استفاده مي‌كرد و سرانجام در سال ‪ ۱۹۵۹‬به مونيخ رفت.

تنها يكسال پس از آن، از طرف "هلموت شون" مربي نامدار آلماني، براي بازي در تيم ملي فوتبال جوانان آلمان فراخوانده شد. ماير روي‌هم ‪ ۱۴‬بازي براي اين تيم انجام داد و از آن ميان تنها يكبار درون دروازه جاي نگرفت.

سپ ماير در سال ‪ ۱۹۶۴‬دروازه‌بان ثابت تيم بايرن مونيخ و جزوي از محور اسطوره‌اي "ماير بكن‌باوئر مولر" شد. با همين بازيكنان بود كه باشگاه بايرن مونيخ به دسته اول صعود كرد. پس از آن اين باشگاه سير صعودي بي وقفه خود را در گستره ملي و بعدها در سطح اروپا آغاز كرد.

در پي آن، سپ ماير به تيم ملي فوتبال آلمان دعوت شد و نخستين بازي خود را به عنوان دروازه‌بان اين تيم در سال ‪ ۱۹۶۶‬در دوبلين مقابل ايرلند انجام داد. در آن بازي آلمان با نتيجه چهار بر صفر حريف خود را درهم كوبيد.

ماير در همان سال، در مسابقات جام جهاني فوتبال در لندن، همراه تيم ملي فوتبال آلمان بود، اگر چه به عنوان دروازه‌بان ذخيره.

آلمان در رقابت‌هاي آن دوره، در بازي نهايي در ورزشگاه ويمبلي و در نتيجه يك گل جنجالي، مقابل تيم ملي فوتبال انگلستان شكست خورد و به مقام دوم رسيد.

پس از آن دوره از مسابقات، عصر طلايي سپ ماير آغاز شد. او تدريجا با جاگيري‌هاي تيزبينانه، واكنش‌هاي سريع، شيرجه‌هاي شگفت انگيز، پرش‌هاي تماشايي و حركات ناگهاني و غيرقابل پيش‌بيني، به دروازه‌بان شماره يك و بي‌چون وچراي آلمان تبديل شد. ديگر همگان با اشاره به دهستان زادگاه او، از گربه آنتسينگ سخن مي‌گفتند.

ماير در بازي‌هاي جام جهاني مكزيك در سال ‪ ۱۹۷۰‬دروازه‌بان شماره يك آلمان بود. آلمان در آن دوره از مسابقات در ديدار يك چهارم نهايي در مقابل انگلستان با نتيجه سه بر دو پيروز شد، اما در بازي نيمه‌نهايي در مقابل تيم ملي فوتبال ايتاليا (در بازي قرن) با نتيجه چهار بر سه شكست خورد و در پايان پس از برزيل و ايتاليا به مقام سوم بسنده كرد. اگر چه اين براي ماير افتخار كوچكي نبود، اما دريافت شش گل در آن دو بازي تاريخي ، بسياري از كارشناسان فوتبال را به اين نتيجه رساند كه اگر چه تيم ملي آلمان داراي يك دروازه‌بان خوب است، اما اين دروازه‌بان هنوز در اندازه هاي جهاني نيست.

هلموت شون مربي تيم ملي فوتبال آلمان، بي‌توجه به منتقدان، همچنان به سپ ماير اعتماد كرد و او نيز در سال‌هاي بعد شايستگي كامل خود را نشان داد و منتقدان را خاموش ساخت. ماير در سال ‪ ۱۹۷۲‬با تيم ملي فوتبال آلمان در بلژيك به مقام قهرماني جام ملت‌هاي اروپا رسيد و دو سال بعد در مسابقات جام جهاني فوتبال در آلمان قهرمان جهان شد. ماير را در اين دوره، يكي از بزرگ‌ترين و موفق‌ترين دروازه‌بانان جهان لقب دادند.

فرانتس بكن‌باوئر "قيصر" فوتبال آلمان، ماير را با فاصله زياد نسبت به ديگران، بهترين دروازه‌بان تاريخ فوتبال آلمان مي‌داند. در ستايش او مي گفتند:«هر گلي كه وارد دروازه ماير شود، غيرقابل مهار بوده است! از ويژگي‌هاي ماير، تمرينات غيرعادي او بود. براي نمونه مرغي را در ميدان وسيع فوتبال رها مي‌ساخت و سپس با شيرجه‌هاي تماشايي تلاش مي‌كرد پرنده را به چنگ آورد! در انتقاد از قصور بازيكنان خودي صريح بود. حتا زماني كه بكن‌باوئر، بازيكن استثنايي هم‌باشگاهي او در دو بازي پي درپي، اشتباها دو گل وارد دروازه خودي كرد، ماير از مربي تيم خواسته بود كه يكي از مدافعان تيم را مامور كنترل بكن‌باوئر كند تا او دوباره به تيم خودي گل نزند!»
ماير خيال داشت تا چهل سالگي درون دروازه بايستد و به ركورد ‪ ۱۰۰‬بازي براي تيم ملي دست يابد، اما در سال ‪ ۱۹۷۹‬بر اثر يك حادثه سنگين رانندگي كه به آسيب‌ديدگي شديد او منجر گرديد، به فعاليت خود در ميدان‌هاي ورزشي پايان داد. با اين حال وي هنوز از فوتبال دل نكنده و امروز نيز مربي دروازه‌بانان باشگاه بايرن مونيخ است.

افتخارات زيادي در كارنامه ورزشي سپ ماير ثبت شده است. وي علاوه بر قهرماني جهان و اروپا، چهار بار با بايرن مونيخ قهرمان آلمان، سه بار قهرمان باشگاه‌هاي اروپا و يك بار قهرمان باشگاه‌هاي جهان شد. ماير سه بار به عنوان بهترين بازيكن آلمان انتخاب گرديد و افزون بر آن، كارشناسان فوتبال او را به عنوان بهترين دروازه‌بان تاريخ فوتبال آلمان برگزيدند.

نام سپ ماير از طرف فدراسيون بين‌المللي فوتبال (فيفا)، در رده‌بندي بهترين دروازه‌بانان تاريخ فوتبال جهان، پس از لئوياشين دروازه‌بان افسانه‌اي شوروي سابق ، گوردن بنكس گربه‌چالاك انگلستان و دينو زوف ديوار استوار تيم ملي فوتبال ايتاليا، در جايگاه چهارم قرار گرفته است.

 

 

در محل برپايي اردوي بايرن مونيخ در «دوناوشينگن» فرانك ريبري در حضور هم بازيانش نقشي كليدي ايفا مي‌كند. او قرار است چندي ديگر حريفان بايرن در بوندسليگا و جام يوفا را سرگرم توانايي‌هايش كند.

هافبك فرانسوي كه در ازاي مبلغ 25 ميليون يورو به بايرن مونيخ پيوسته است، خيلي زود با اين باشگاه و جوآن خو گرفته است، آن چنان كه اوتمار هيتسفلد، سرمربي بايرن هم زبان به تحسين اين بازيكن 24 ساله گشوده است.

هيتسفلد پيش از نخستين بازي رسمي بايرن درباره‌ي خريد گران قيمت بايرني‌ها گفت:« ريبري مايه جذابيت بوندسليگا خواهد شد. قدرت دوندگي او باورنكردني است. او به تنهايي پا به توپ شود، پاس بدهد و بازيسازي كند و ضربه‌هاي ازاد بزند. او بازيكن كاملي است.»

اين بازيكن 24 ساله تا كنون تاثير خوبي را از خود بر جاي گذاشته است. ريبري در بين تنها بيش از يك هفته در تمرين‌هاي تيمي شركت كرده است. ميروسلاو كلوزه در تمجيد از هم تيمي جديدش گفت:« او پرنده‌ي پرتحركي است.» اين فرانسوي هنوز هم شوخي‌هاي دوران نوجواني‌اش را با خود به همراه دارد. از ريختن نمك در نوشيدني دوستان گرفته تا پنهان كردن كفش هم بازيانش.

ريبري در دفاع از اين رفتارهايش گفت:« من انساني خجالتي و كم رو نيستم. و با كمال ميل با ديگران شوخي مي‌كنم.»

او قرار است جاي لوكاس پودولسكي آسيب ديده و غايب در تمرين‌هاي بايرن را پر كند. اين بازيكن در زمين هم چندان خجالتي و كم رو نيست. در سه بازي دوستانه‌اي كه بايرن تا كنون انجام داده است و 35 گلي كه در اين بازي‌ها به ثمر رساند، ريبري همگان را به ياد مهمت شول در روزهاي جوانيش انداخت. ريبري ادامه داد:« فوتبال براي من تفريح و سرگرمي است نه مايه عذاب و دردسر.»

ريبري كه به تازگي به دين اسلام نيز گرويده است مي‌تواند مشكل خلاقيت در خط مياني بايرن را برطرف كند، مشكلي كه پس از رفتن بالاك به چلسي نمود بيشتري پيدا كرد.

بازي در كنار كلوزه و لوكاتوني براي او به خوبي پيش مي‌رود. 17 گل از مجموع سي و پنج بازي به حساب اين مهاجمان واريز شده است. و اين موضوع مي‌تواند مثلثي افسانه‌اي در بايرن را شكل دهد.

ريبري از زبان مترجمش دانيل فان بويتن، مدافع بلژيكي بايرن گفت:« يكي از مهاجمان آلماني است و ديگري ايتاليايي. كار آساني نخواهد بود كه بتوان در اغاز با حركت دست و يا نگاه يكديگر را درك كرد. اما با ارتباط بيشتر بازي گروهي ما هم بهتر خواهد شد.»

در كنار فان بويتن و والرين اسماعيل ويلي سانيول هنوز به دليل آسيب ديدگي دور از ميدان و تمرين به سر مي‌برد.

هيتسفلد پس از پيروزي چهار بر صفر بايرن برابر تيم سوييسي «شافن هاوزن» با خوشحالي از عملكرد خط حمله‌اش گفت:« ميروسلاو كلوزه و لوكاتوني نشان دادند كه مي‌خواهند با يكديگر و در كنار هم بازي كنند. هر دوي آنها بسيار فداكارانه بازي كردند. آنها در پي هم بودند و اين موضوع مرا بيش از هر چيز خوشحال مي‌كند.»

ريبری مهاجمان 171 سانتي‌متري فرانسوي درباره‌ي فصل آينده قول داد:« مهم است كه ما در جام يوفا تا پايان رقابت‌ها حاضر باشيم در بوندسليگا و جام حذفي هم پيروز باشيم. من آمده‌ام تا همه جام‌ها را ببرم. براي اين هدف تمام تلاشم را به كار خواهم بست.»

مارك فان بومل، هافبك هلندي بايرن هم با شگفتي از عملكرد ريبري گفت:« كيفيت فوتبال او فوق زميني است اما تقريبا چنين چيزي است.»

 

رييس فدراسيون بين‌المللي فوتبال / فيفا/ از پيشنهاد آلمان براي برگزاري مسابقات فوتبال جام جهاني ‪ ۲۰۱۱‬زنان استقبال كرد.

از نظر " سپ بلاتر" ، آلمان در مراسم معرفي ميزبان اين دوره از مسابقات كه طبق برنامه، اواخر نوامبر ‪ ۲۰۰۷‬در آفريقاي جنوبي برگزارخواهد شد در ميان نامزدهاي كسب ميزباني از جايگاه ويژه‌اي برخوردارخواهد بود.

بلاتر از پيشنهاد ميزباني آلمان براي جام جهاني فوتبال ‪ ۲۰۱۱‬زنان استقبال كرد. او اظهاراميدواري كرد كه تجربه رويايي تابستان ‪ ۲۰۰۶‬باز هم تكرار شود.

رئيس فيفا تاكيد كرد:«اين يك درخواست خوب است. هر گاه آلمان داوطلب شود، آن درخواست هميشه خوب است.»

وي كه در اين زمينه با مسئولين فوتبال آلمان هم صحبت كرده است در ادامه افزود:«در صورت تكرار تجربه موفق جام‌جهاني ‪ ۲۰۰۶‬آلمان ، قطعا فوتبال زنان هم پيشرفت قابل توجهي خواهد كرد.»

افزون بر آلمان كشورهاي فرانسه، پرو، كانادا و استراليا هم آمادگي خود را براي ميزباني اين رقابتها اعلام كرده‌اند.

مديريت فوتبال آلمان كه در پي برگزاري آرام و برنامه‌ريزي شده جام‌جهاني فوتبال مردان درتابستان ‪ ۲۰۰۶‬چهاره جهاني دوچنداني كسب كرده است، اكنون جام‌جهاني فوتبال ‪ ۲۰۱۱‬زنان را نشانه رفته تا از قبل آن بيش از پيش به اعتبار جهاني خود بيفزايد.

اما اين تنها يك روي سكه است. برگزاري برنامه‌ريزي شده جام‌جهاني به عنوان دومين رويداد مهم و معتبرورزشي جهان همواره از نظر اقتصادي سود سرشاري را عايد ميزبان مي‌كند.

طبق آمار منتشر شده در طول يك ماه برگزاري جام‌جهاني ‪ ۲۰۰۶‬در مجموع بيش از سه ميليون و ‪ ۳۵۹‬هزارو ‪ ۴۳۹‬تماشاچي از نقاط مختلف جهان براي ديدن بازي‌ها به ورزشگاه‌هاي آلمان آمدند كه مسلما جداي از گيشه، پول هنگفتي هم نسيب اقتصاد ميزبان كرده‌اند.

با وجود تمام مشكلاتي كه قبل و در زمان برگزاري بازي‌ها وجود دارد، بايد پذيرفت كه سود حاصل از آن چه از نظر اقتصادي و چه از حيث اعتبار جهاني در عرصه ورزشي و خصوصا سياسي به حدي است كه همواره كشورها را به ميزباني اين قبيل رويدادها ترغيب كرده است. تلاش بي‌حدوحصر روسيه در كسب ميزباني المپيك زمستاني ‪ ۲۰۱۴‬خود گواهي بر اين مدعاست كه كارشناسان سياسي از آن به‌عنوان يك پيروزي مهم در عرصه سياست خارجي حزب حاكم ياد مي‌كنند

 

 

سلام
سايت ||رسمی بوندسليگای ايرن|| حاضر به تبادل لينک با سايت شماست در صورت تمايل به تبادل لينک ٬ لينک ما را فقط با يکی از هشت نام زير بگزاريد.
و به ما اطلاع دهيد تادر اسرع وقت لينک شما را با نام دلخواهتان بگزاريم!


۱-آلمان|بوندسليگا|بايرن

۲-کلوپ هواداران تيم ملی آلمان

۳-آلمان|مونيخ|آليانز آرنا

۴-لوکاتونی و فرانک ريبری

۵-ستارگان باواريايی

۶-هوارداران بوندسليگا

۷-اخبار لژيونرها

۸-عکس|والپیپر|کلیپ

/ 0 نظر / 36 بازدید