باير مونيخ

مصاحبه نشريه "بيلد" با علی كريمی - ماگات بخواهد، دروازه‌بان هم می‌شومروزنامه آلمانی "بيلد" روز يكشنبه در صفحه ورزشی خود، مصاحبه مفصلی را از "علی كريمی" مهاجم تيم ملی ايران و بازيكن ايرانی تيم بايرن مونيخ آلمان منتشر كرد.

كريمی در اين مصاحبه به سوالهای خبرنگار پاسخ گفته و درباره مسايل بسياری اظهار نظر كرده است.

مشروح مصاحبه كريمی با اين روزنامه آلمانی كه در يك رستوران ايرانی در شهر مونيخ انجام شده، به شرح ذيل است :
س - شما بعنوان يك بازيكن مسلمان، چگونه خود را با شرايط تيم بايرن تطبيق می‌دهيد.

ج - من در اين زمينه مشكلی ندارم. البته يقينا در رختكن تيم بايرن جانماز پهن نمی‌كنم اما همانند انسان‌های ديگر با اعتقاد به خدا در قلبم برای خود دعا می‌خوانم.

س - ظاهرا شما الكل نمی‌نوشيد و در تبليغات حامی اصلی تيم بايرن كه يك شرك آبجوسازی است هم شركت نكرديد، دليل اين كار چيست ؟
ج - من الكل را اصلا دوست ندارم ولی از مسوولان بايرن هم به اين دليل كه مرا مجبور نكردند در عكس تبليغاتی اين شركت حضور داشته باشم، تشكر می‌كنم. مردم ايران دوست ندارند چنين عكسی را از من مشاهده كنند.

س - آيا شما بعنوان يك مسلمان تا بحال به مكه رفته‌ايد؟
ج - من پنج بار تاكنون به شهر مكه سفر كرده‌ام. دو نوبت با تيم ملی فوتبال ايران و سه بار هم با تيم سابق خودم الاهلی امارات.

س - آيا شما بجز علی، اسم ديگری هم داريد؟
ج - اسم كامل من محمدعلی كريمی است. اين موضوع را كسی نمی‌داند به همين خاطر هميشه اسم مرا به صورت كوتاه، علی خطاب می‌كنند.

س - برخی‌ها با استفاده از نام اسلام مبادرت به انجام حملات تروريستی می‌كنند، اين موضوع چه تاثيری بر شما بعنوان يك مسلمان دارد؟
ج - من سعی می‌كنم از موضوعات سياسی كنار باشم ولی واقعا از اين بابت متاسفم. من اميدوارم كه همه انسانها و پيروان همه اديان بدور از جنگ و بطور مسالمت‌آميز و با احترام در اين دنيا با هم زندگی كنند.

س - شما هفت هفته بصورت مجردی در مونيخ زندگی می‌كنيد، آيا دلتان برای خانواده تنگ نشده است؟
ج - خيلی، همسر من سحر و فرزندانم "هواش" و "هيرسا" هنوز در تهران زندگی می‌كنند ولی تا دو سه هفته ديگر به من ملحق خواهند شد.

س - صورتحساب ماهانه تلفن شما چقدر است ؟
ج - خوشبختانه هنوز صورتحساب تلفن دريافت نكرده‌ام.

س - خانم‌ها در ايران حق ندارند به استاديوم فوتبال بروند، پدر و مادر شما چه زمانی به مونيخ می‌آيند تا بازی شما را در استاديوم ببينند؟ ج - بايد ديد چه می‌شود، من خيلی خوشحال می‌شوم كه والدين خود را ببينم اما متاسفانه پدر من از سفر كردن با هواپيما می‌ترسد.

س - آيا پدر و مادر، شما را تشويق كردند كه فوتباليست بشويد؟ ج - شرايط خانوادگی ما متوسط است، پدر من كارمند بود و مادرم نيز زنی خانه دار، به همين دليل اينكه من می‌خواستم يك بازيكن فوتبال باشم و فوتبال را بعنوان شغلی برای آينده خود برگزينم، موضوع اصلی خانواده ما نبود.

س - شما كجا توانستيد تكنيك عالی خود را در فوتبال بدست آورديد؟ ج - من فوتبال را در بازيهای روزمره خود در خيابان و با دوستان و سه برادرم آموختم و به‌نظرم آنجاست كه انسان برای ورزش آمادگی و استحكام لازم را برای بازی بدست می‌آورد.

س - بعد از كمپ آمادگی سختی كه پشت سرگذاشتيد، به نظر می‌رسد در حال حاضر در فرم عالی هستيد، شما می‌توانيد هم تهاجمی، هم چپ، هم راست و هم دفاعی بازی كنيد. آيا اين استعداد همه‌فن حريف شما مادرزادی است و يا شما برای آن تمرين كرده‌ايد؟
ج - اگر فليكس ماگات (سرمربی تيم بايرن مونيخ) از من بخواهد، در پست دروازه‌بانی هم بازی خواهم كرد، همانطور كه برادر من بازی خود را بعنوان دروازه‌بان شروع كرد.

من در ابتدا يك بازيكن راست پا بودم و برای همين هم در واقع برای بازی با پای چپ كمبودهايی داشتم ولی آن قدر تمرين كردم كه پای چپ ضعيفم به خوبی پای راست شد، اما در رابطه با وضعيت فرم بدنی خودم احساس می‌كنم در حدود ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬درصد در آمادگی قرار دارم.

س - چه انگيزه‌ای برای بازی فوتبال به صورت حرفه‌ای داشتيد؟ ج - اگر كسی انگيزه نداشته باشد، نمی‌تواند هيچ وقت يك فوتباليست خوب بشود اما آيا شما كسی را می‌شناسيد كه از يك خانواده متمول موفقيت بزرگی در فوتبال كسب كرده باشد ؟
س- شما در سال ‪ ۲۰۰۴‬بعنوان بازيكن سال آسيا انتخاب شديد و مردم، شما را بعنوان مارادونای آسيا می‌شناسند آيا اين موجب غرور شما می‌شود؟ ج - چطور می‌شود مرا با "ديه گو آرماندو مارادونا" مقايسه كرد، اين واقعا مسخره است. مارادونا، ستاره‌ای در آسمانهای فوتبال است كه قبلا وجود داشت و بعدها ديگر هيچ وقت نظير آن وجود نخواهد داشت.

س - آيا شما هم مانند بازيكنان بايرن با مد روز پيش می‌رويد؟ ج - طبعا من هم لباسهای قشنگ را دوست دارم اما فقط آن لباسهايی را كه خودم از آنها خوشم بيايد، می‌پوشم.

س - در مورد موهای بلندتان بگوييد؟
ج - بله، خيلی از دوستان من به من توصيه كرده‌اند آنها را كوتاه كنم، شايد روزی اين كار را بكنم شايد هم نه.

س - سه آرزوی بزرگ شما ؟
ج - برای همه آدم‌ها آرزوی سلامتی می‌كنم، اميدوارم هيچ چيزی موجب رنجش آنها نشود و بالاخره اينكه يك بازيكن ثابت در تيم بايرن مونيخ باشم

  
نویسنده : حميد ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ شهریور ،۱۳۸٤