هفته بيست وسوم-حديث-امام موسی کاظم-

دومین روز از هفته بیست و سوم رقابتهای فوتبال دسته اول باشگاههای آلمان (بوندسلیگا) عصر امروز با پیروزی تیم های هامبورگ، بایرن مونیخ و هانوفر پیگیری شد.

در نخستين ديدار هفته‌ي بيست و سوم رقابت‌هاي بوندسليگا، جمعه شب تيم‌هاي اشتوتگارت و هرتابرلين در ورزشگاه «گوتليب دايملر» شهر اشتوتگارت به ديدار هم رفتند. در اين ديدار كه با تساوي بدون گل دو تيم به پايان رسيد، اشكان دژآگه از دقيقه 63 به جاي «اده» وارد زمين شد اما، تا سوت پايان بازي در ميدان حاضر نبود.

او در دقيقه 88 بازي با دريافت كارت زرد دوم خود از سوي داور بازي اخراج شد، تا رخدادهاي هفته گذشته تاثيرش را روي اين بازيكن به خوبي نشان دهد. اين بازيكن هفته‌ي گذشته به دليل فرار از صحنه تصادف شبي را در زندان به سر برده بود.

در یکی از حساسترین دیدارهاتیم هامبورگ موفق شد با نتیجه 3 بریک مقابل میهمان خود اینتراخت فرانکفورت به پیروزی دست یابد تا سومین پیروزی متوالی و ارزشمند خود را با استیونس جشن بگیرد.

دراین دیدار که درورزشگاه "آ اول آره نا" وبا حضور57000 نفرتماشاگربرگزارشد "وان دروارت" دردقیقه 7 ، "تروچوفسکی" در دقیقه 77 و "اولیچ" در دقیقه 3+90 برای هامبورگ گلزنی کردند وتک گل تیم فرانکفورت دردقیقه 59 توسط "تاکاهارا" بازیکن ژاپنی و سابق تیم هامبورگ به ثمر رسید.

ضمن اینکه مهدوی کیا که از ابتدای مسابقه درترکیب اصلی هامبورگ به میدان رفته بود در دقیقه 76 جای خود را به "بن هاتیرا" داد. با این پیروزی هامبورگ 24 امتیازی شد و با 3 پله صعود رده سیزدهم جدول رده بندی بوندسلیگا را از آن خود کرد.

هانوفرهم در ورزشگاه "آ.وی. دی آره نا" که 45 هزارتماشاگردرآن حضورداشتند،با نتیجه 4 بر2 میهمان قدرتمند خود بوریسیادورتمند را شکست داد. "بروگینک" دردقایق 76 و 78، "هوستزی" در دقیقه 56 ازروی نقطه پنالتی و"اشنایدر" در دقیقه 69 گلهای تیم هانوفر را به ثمررساندند و"اسمولارک" دردقیقه 87 و "کرینگ" در دقیقه 90 برای دورتمند گلزنی کردند.

دراین دیدار وحید هاشیمان مهاجم ایرانی هانوفر 90 دقیقه در ترکیب اصلی تیمش به میدان رفت و با گرفتن یک پنالتی مهم نقش غیرقابل انکاری در به ثمررسیدن گل اول هانوفر ایفا کرد. با این پیروزی تیم هانوفر33 امتیازی شد و همچنان جایگاه خود در رده هفتم جدول رده بندی بوندسلیگا را حفظ کرد.

همچنین بایرن مونیخ در ورزشگاه "آلیانتس آره نا" که 69000 تماشاگر را در خود جای داده بود، با نتیجه 2 بریک مقابل میهمان خود وولفسبورگ به پیروزی دست یافت.

"پودولسکی" در دقیقه 26 و از روی نقطه پنالتی و "بومل" در دقیقه 56 برای بایرن مونیخ گلزنی کردند و "ماکیادی" دردقیقه 79 تک گل وولفسبورگ را به ثمر رساند. در این دیدارعلی کریمی 90 دقیقه از روی نیمکت عملکرد بازیکنان بایرن را تماشا کرد.

هيتسفلد در پايان بازي گفت مهم اين بود كه ما سه امتياز بازي را به دست بياوريم، فاصله‌مان را با صدر جدول را حفظ كنيم و يكي از مدعيان باقي بمانيم. در شروع بازي اندكي تزلزل داشتيم و نامطمئن بوديم؛ به خصوص زماني كه اوليور كان سنگربان ما ناچار شد دوبار واكنش نشان دهد. پس از اين مرحله ما بهتر و هماهنگ‌تر شديم و در اوج بازي كرديم. لوسيو به عنوان رهبر خط دفاعي به خوبي تيم را رهبري كرد و پشت همه‌ي بازيكنان را به خوبي پوشش داد. براي آندرياس گورليتس هم بسيار خوشحالم. او اعتماد به نفس لازم را داشت و بار ديگر در نبردهاي دو نفره به خوبي شركت مي‌كرد. او با حسن صالح حميدزيچ در جناح راست فشار زيادي روي دروازه حريف وارد آوردند. لوكاس پودولسكي هم بسيار پرجرات بود كه پشت ضربه‌ي پنالتي ايستاد. اين همه اعتماد به نفس و طراوت براي يك بازيكن بيست و يك ساله باور نكردن ياست. اين موضوع را بسيار پسنديدم. او پاسخ اعتماد ما را داد. ما شايسته‌ي پيروزي بوديم. فرصت‌هاي متعددي براي گلزني داشتيم. اكنون يك هفته زمان داريم تا براي بازي حساس هفته‌ي آينده برابر هرتابرلين آماده شويم

كلاوس اوگن تالر، سرمربي ولفسبورگ هم در پايان بازي گفت پس از از دست دادن چند فرصت گلزني در شروع بازي ما به بايرن اجازه‌ي بازي داديم و تنها از فرستادن توپ‌هاي بلند روي آورديم و از خومان جنگندگي لازم را نشان نداديم. با دادن يك ضربه‌ي پنالتي غير ضروري ما از حريف عقب افتاديم؛ به علاوه ما در نبردهاي دو نفره هرگز پيروز نشديم. براي همين هم گل دوم را از حريف پذيرا شديم. پس از گل ما بازيكنان‌مان دريافتند كه بايد فرصت‌هايشان را باور كنند و مي‌توانند از مونيخ هم امتياز بگيرند

نتايج هفته بيست سوم:

بايرن مونيخ 2 – ولفسبورگ ۱
گل ها: پودولسکي 26 پنالتي و فان بومل 56 براي بايرن مونيخ – ماکيادي 79 براي ولفسبورگ
بوخوم 2 – آلمانياآخن 2
گل ها: گکاس 25 و اپاله 52 براي بوخوم – ايبيشويچ 34 و لمن 57 براي آخن
کوتبوس 2 – بيلفلد ۱
گل ها: کوکيلکا 62 و رادو 66 براي کوتبوس – گابريل 15 براي بيلفلد
هامبورگ 3 – آينتراخت فرانکفورت ۱
گل ها: فان در فارت 7، تروخوسکي 77 و اوليچ 90 براي هامبورگ – تاکاهارا 59 براي فرانکفورت
هانوفر 4 – بورسيادورتموند 2
گل ها: هوژتي 56 پنالتي، اشتاينر 69، بروگينک 76 و 78 براي هانوفر – اسمولارک 87 و کرينگ 90 براي دورتموند
ماينتس 2 – نورنبرگ ۱
گل ها: زيدان 20 و 27 براي ماينتس – سائنکو 64 براي نورنبرگ

يكشنبه ‪۸۵/۱۲/۰۶‬
شالكه- بايرلوركوزن
بروسيا مونشن گلادباخ - وردربرمن

 

خوبی در برابر بدی
يكى ازبـستـگان امام صادق(عليه السلام)ازآن حـضرت بـدگويى كرده بـود.
وقتى بـه آن حضرت خبـر رسيد. بـدون آن كه عكس العمل شديدى از خود نشان دهند , بـا آرامش بـرخاستند و وضو گرفتند و مشغول نماز شدند.
يكى از حـاضران بـه نام (( حـماد لحـام)) مى گويد: من گمان كردم حـضرت مى خواهد آن شخص را نفرين كند, ولى بـر خلاف تـصور خود ديدم آن بزرگوار بعد از نماز چنين دعا كرد: خدايا من حقم رابه اوبخشيدم.
تو از من بزرگوارتري وجود و كرمت ازمـن بيشتر است پس او رابـه من بـبـخش و كيفر مكن!

 

حدیث (۹) امام موسی كاظم علیه السلام فرمودند:

ما من شی ء تراه عیناك الا وفیه موعظه
چیزی نیست كه چشمانت آن را بنگرد ، مگر آن كه در آن پند و اندرزی است .

 (بحاالانوار،ج 78،ص319)

 

حدیث (۱۰) امام موسی كاظم(ع) فرمودند:

مَن اَراد ان یكون اقوی الناس فلیتوكّل علی الله
هر كه می خواهد كه قویترین مردم باشد بر خدا توكل نماید .

(بحاالانوار،ج71،ص143)

 

حدیث (۱۱) امام موسی كاظم(ع) فرمودند:

من ولههُ الفقرُ ابطرهُ الغنى
آن كه نَدارى حیرانش كند، توانگرى سرمستش مى سازد.

(بحارالانوار،ج۷۴ص۱۹۸)

 

حدیث(۱۲) امام موسی کاظم(ع) فرمودند:

مَنِ اسْتَوى‏ یوْماهُ فَهُوَ مَغْبُونٌ
هر كسى كه دو روزش مساوى باشد (و روز بعد بهتر از روز قبل نباشد) مغبون است.

(بحار الأنوار،ج 78،ص326،ح5)

 

حدیث(۱۳) امام موسی کاظم(ع) فرمودند:

قله المنطق حكم عظیم ، فعلیكم بالصمت فانه دعه حسنه و قله وزر و خفه من الذنوب
كم گویی ، حكمت بزرگی است ، بر شما باد به خموشی كه آسایش نیكو و سبكباری و سبب تخفیف گناه است .

(بحاالانوار ، ج 78 ، ص 321 )

 

حضرت امام موسي کاظم(عليه السلام)
ابوالحسن موسي بن جعفر(عليه السلام) معصوم نهم وامام هفتم شيعيان است آن حضرت روز يکشنبه 7صفر 128و129 قمري درروستاي ابواء(منزلي ميان مکه و مدينه) چشم به جهان گشود به جهت کثرت زهد وعبادتش معروف به«عبدالصالح» وبه دليل حلم و فروخوردن خشم و صبر برناملايمات زمان مشهوربه «کاظم» گرديد. آن حضرت به کنيه هاي « ابوابراهيم» و«ابوعلي » نيزمعروف بوده است .
مادرآن امام « حميده » اهل بربر(مغرب) يااندلس (اسپانيا ) دختر صاعد بربري ومعروف به «مصفا» بوده است.
پس ازشهادت امام صادق(عليه السلام)اسماعيليه به محمد ابن اسماعيل و فطحيه به عبدالله بن جعفرافطح گرويدند. امام موسي کاظم (عليه السلام) به دستور مهدي عباسي در بغداد بازداشت شد .
اما خيلي زود آزاد گرديد. مردم امام راشايسته مقام خلافت مي دانستند وهمين امرموجب تشويش واضطراب دستگاه خلافت عباسي گرديد هارون عباسي به اشاره يحيي برمکي امام راازمدينه به بغداد آورد ومدتهاي مديد ايشان را درزندان هاي مختلف نگه داشت .
شکنجه هاي روحي وجسمي طاقت فرسايي برامام وارد آمد اما ايشان زبان به تسيلم نگشود وزندان را پايگاه مبارزه عليه حکومت ستمکاروخودکامه وقت نمود .
معروف است که هارون دربرابر قبر حضرت رسول خد(صلي الله عليه وآله) ايستاد وگفت يارسول الله (صلي الله عليه وآله) ازتو پوزش مي خواهم که مي خواهم موسي بن جعفر را به زندان افکنم زيرا او مي خواهد امت تورا برهم زند وخونشان را بريزد»
سرانجام امام موسي کاظم(عليه السلام) پس از هفت ياده سال حبس درروز جمعه هفت صفريا پنج يابيست وپنج رجب سال 183 قمري در پنجاه وپنج سالگي به دست سندي بن شاهک وبه امرهارون عباسي مسموم وبه شهادت رسيد. آن حضرت 35 سال (از 148 تا 183) ردي امامت را بردوش داشت که 23 سال ودوماه وهفده روز آن درعصر خلافت هارون الرشيد(پنجمين خليفه عباسي) بود.
پيکر پاک آن امام را به فقها واعيان بغداد نشان دادند تا ببينند دربدن ايشان اثر زخم يا خفگي نيست .
بعد آن حضرت را در « باب التين » درموضعي به نام « مقابر قريش» دفن کردند که امروز به « کاظمين » شهرت يافته است .
باب الحوائج حضرت امام موسي کاظم(عليه السلام) سي وهشت فرزند پسر ودختر داشت که امام علي بن موسي الرضا(عليه السلام) امام هشتم افضل ايشان بود.
بيان ابعاد شخصيت او درچند صفحه نگنجد ومحتاج تأليف کتاب مستقلي است.

  
نویسنده : حميد ; ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ اسفند ،۱۳۸٥