آقای گل - هفته بیست و دوم-آندری ورونین-شاه عبد العظیم حسنی

درهفته بيست و دوم مسابقات فوتبال قهرمانى باشگاه‌هاى آلمان دردسته اول، بارديگر "ماريو گومس" در خط حمله تيم خود موفق بود و بازهم تعداد گل‌هاى خودرا در اين فصل از مسابقات، افزايش داد.

بازيكن جوان خط حمله تيم باشگاه "اشتوتگارت" كه با دارا بودن فرمى خوب در اين فصل از مسابقات همزمان اولين بازى خودرا در تيم ملى آلمان پشت سرگذاشته است، دراين هفته در بازى باشگاهى خود در برابر"اينتراخت فرانكفورت" گل ديگرى را به ثمر رساند. "گومس" در حال حاضر با تعداد ۱۳ گل از ۲۲ بازى، پيشتازى ليست بهترين گلزنان ب"وندس ليگا" را در دست دارد.

با دو گل اختلاف نسبت به او، چهار بازيكن هريك با تعداد۱۱ گل رقابت بس نزديكى را از يك سو بين خود و از سوى ديگر تا كسب عنوان آقاى گل مسابقات در پيش دارند. "كوين كورانى" بازيكن در خدمت تيم "شالكه" كه او نيز بار ديگر در ميان كادر بازيكنان ملى آلمان جاى گرفته است، در اين هفته هر دوگل تيم خودرا در برابر ”ولفسبورگ” با نتيجه دو بر دو مساوى به ثمر رساند ودرحال حاضر با ۱۱ گل، دربين بهترين‌هاى اين ليست جاى دارد.

با همين تعداد ۱۱گل از ۲۲ بازى "ميروسلاو كلوزه" ملى پوش آلمان درتيم "وردربرمن" به مانند "ماركو پانتليچ” از تيم هرتابرلين و "روى ماكاى" از تيم بايرن مونيخ، جاى می‌گيرند.

هفته بيست و دوم رقابت‌هاي فوتبال قهرماني دسته‌اول باشگاه‌هاي آلمان (بوندسليگا) شنبه‌شب با شكست تيم‌هاي وردربرمن و بايرن مونيخ ادامه يافت.

  در یکی از حساسترین مسابقات امشب تیم هامبورگ موفق شد با نتیجه 2 بر صفر مقابل میزبان قدرتمندش خود وردربرمن به پیروزی دست یابد تا دومین پیروزی متوالی و ارزشمند خود را با استیونس جشن بگیرد.

اوتمار هيتسفلد در پايان بازي گفت از يك ساعت نخست بازي راضي بودم. ما بسيار مسلط بازي كرديم؛ اما, از سي دقيقه‌ي پاياني بسيار نااميد شدم. ما هفت يا هشت فرصت گلزني داشتيم؛ اما, به اندازه كافي «بي‌رحم» نبوديم تا از آن فرصت‌ها استفاده كنيم. با اين همه من بسيار خوشبين هستم كه به مقام سوم جدول خواهيم رسيد. سه‌شنبه ديدار بسيار متفاوتي در انتظار ماست. برابر رئال بسيار با انگيزه هستيم؛ اما, در بازي برابر آخن بي‌انگيزه بوديم

ميشائيل فرونتسك سرمربي آخن هم پس از پيروزي مردانش گفت شكست دوباره‌ي بايرن در مدت هشت هفته بسيار غير عادي است. ما در اين بازي بار ديگر فراتر از مرزهايمان رفتيم. بازي پس از گل زود هنگام، باب طبع ما شد. سه امتياز فوق‌العاده‌اي به دست آورديم. اميدوارم كه در بازي‌هاي آينده بتوانيم اين گونه دفاع كنيم؛ تيم ما اجازه دارد جشن به راه بيندازد

الیوركان پس از پايان بازي آلمانيا آخن برابر بايرن مونيخ كه با شكست يك بر صفر شاگردان اوتمار هيتسفلد همراه بود گفت اين كه ما در رقابت‌هاي فصل آينده‌ حاضر هستيم يا نه، در اين بازي معلوم نمي‌شود، بلكه در پايان هفته‌ي سي و چهارم (پايان بوندسليگا) روشن مي‌شود. ما فرصت‌هاي گلزني متعددي فراهم كرديم؛ تنها توپ نمي‌خواست وارد دروازه بشود. در حال حاضر اين مساله ماست. هنگامي كه دو يا يك گل از حريف عقب مي‌افتي، اعتماد به نفست را از دست مي‌دهي. ما اين جا براي بايرن مونيخ بازي مي‌كنيم. اين باشگاه هميشه به بازيكنان ما چيزهاي زيادي داده است. اكنون هم بايد چيزي به آنها برگردانيم و جبران كنيم؛ كم‌ترين چيزي كه من مي‌توانم انتظار داشته باشم، اين است كه من در هر بازي چنان بازي كنيم كه انگار در خطر سقوط هستيم. شور و شوق و شخصيت جنگجو چيزي است كه ما در حال حاضر به آن نياز داريم تا از موقعيت كنوني خارجي شويم. ما اين كار را خواهيم كرد

نتيجه‌ي ديدارهاي هفته‌ي بيست و دوم بوندسليگا:

* آلمانيا آخن : 1

كليتسپرا(10)

بايرن مونيخ : صفر

* وردربرمن : صفر

هامبورگ : 2

فان درفارت(42پنالتي ، 87)

* بايرلوركوزن : صفر

هانوفر : 1

روزنتال (7)

* ولفسبورگ : 2

كليموويچ(56؛89)

شالكه : 2

كوراني(10؛29)

* هرتابرلين : 1

دارداي(22)

ماينس : 2

سيدان (54 پنالتي) ؛ آندره آزن(64)

* بوروسيادورتموند : 1

فراي(19)

بوروسيامونشن گلادباخ : صفر

برنامه‌ي ديدارهاي يكشنبه :

* آرمينيا بيله فلد1 – بوخوم 3

* نورنبرگ1 – انرگي كوتبوس 0

آندري ورونين، مهاجم بيست و هفت ساله‌ي اوكرايني باير لوركوزن در پايان فصل راهي ليورپول خواهد شد.

 ورونين كه با شش گل زده و شش پاس گل در فصل جاري بهترين بازيكن ميشائيل اسكيبه، سرمربي لوركوزن به شمار مي‌رود با قرمزهاي ليگ برتري به توافق رسيده است.

به نوشته‌ي كيكر و منابع اوكرايني اين نقل و انتقال پايان يافته تلقي مي‌شود.

ورونين به تازگي گفته بود من 10 سال است كه در آلمان بازي مي‌كنم كه زماني طولاني است مي‌خواهم چيز‌هاي ديگري را هم ببينم».

اين مهاجم از سه سال پيش پيراهن لوركوزن را بر تن مي‌كند و در تابستان آينده با پايان يافتن قرار دادش بازيكن آزاد به شمار مي‌رود.

گلاسكور رنجبرز اسكاتلند و ديناموكيف اوكراين از تيم‌هاي علاقه مند به خدمت گرفتن ورونين بودند اما، اين بازيكن نخواست در كشورش بازي كند. او گفت هنوز براي بازي در اوكراين خيلي زود است».

اودساي اوكراين نخستين باشگاه ورونين بود.

او در بورسيا مونشن گلادباج، مانيس و كلن هم پيشينه‌ي بازي دارد. او تاكنون 37 بار پيراهن تيم ملي كشورش را به تن كرده است.

 

حضرت عبدالعظيم (ع) فرزند عبدالله بن علي، از نوادگان حضرت امام حسن مجتبي عليه السّلام است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت مي رسد .پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبه بن قيس .

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظيم (ع) در سال ‌١٧٣ هجري قمري در شهر مقدس مدينه واقع شده است و مدت ‌٧٩ سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم يعني امام موسي كاظم (ع) ، امام رضا (ع) ، امام محمدتقي (ع) و امام علي النقي (ع) مقارن بوده است.

محضر مبارك امام رضا ، امام محمد تقي و امام هادي (ع) را درك كرده و احاديث فراواني از آنان روايت كرده است.

اين فرزند حضرت پيامبر (ص)، از آنجا كه از نوادگان حضرت امام حسن مجتبي (ع ) است به حسني شهرت يافته است .

حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) از دانشمندان شيعه و از راويان حديث ائمه معصومين (ع) و از چهره‌هاي بارز و محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بيت عصمت (ع) و پيروان آنان بود و در مسايل دين آگاه و به معارف مذهبي و احكام قرآن ، شناخت و معرفتي وافر داشت.

ستايشهايي كه ائمه معصومين (ع) از وي به عمل آورده اند، نشان دهنده شخصيت علمي و مورد اعتماد اوست؛ حضرت امام هادي (ع) گاهي اشخاصي را سؤال و مشكلي داشتند، راهنمايي مي فرمودند كه از حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) بپرسند و او را از دوستان حقيقي خويش مي‌شمردند و معرفي مي‌فرمودند.

در آثار علماي شيعه نيز، تعريف‌ها و ستايش‌هاي عظيمي درباره او به چشم مي‌خورد، آنان از او به عنوان عابد، زاهد، پرهيزكار، ثقه، داراي اعتقاد نيك و صفاي باطن و به عنوان محدثي عاليمقام و بزرگ ياد كرده‌اند.

در روايات متعددي نيز براي زيارت حضرت عبدالعظيم (ع) ، ثوابي همچون ثواب زيارت حضرت سيدالشهدا، امام حسين (ع) بيان شده است.

زمينه‌هاي مهاجرت حضرت عبدالعظيم (ع) از مدينه به ري و سكونت در غربت را بايد در اوضاع سياسي و اجتماعي آن عصر جستجو كرد.

خلفاي عباسي نسبت به خاندان حضرت پيامبر(ص) و شيعيان ائمه (ع) بسيار سختگيري مي‌كردند، يكي از بدرفتارترين اين خلفاء متوكل بود كه خصومت شديدي با اهل بيت (ع) داشت، و تنها در دورت او چندين بار مزار حضرت امام حسين (ع) را در كربلا تخريب و با خاك يكسان ساختند و از زيارت آن بزرگوار جلوگيري به عمل آوردند.

ديدار حضرت عبدالعظيم (ع) در سامرا با حضرت امام هادي (ع) به خليفه گزارش داده شد و دستور تعقيب و دستگيري وي صادر گشت، او نيز براي مصون ماندن از خطر، خود را از چشم مأموران پنهان مي‌كرد و در شهرهاي مختلف به صورت ناشناس رفت و آمد مي‌كرد و شهر به شهر مي‌گشت تا به ري رسيد و آنجا را براي سكونت انتخاب كرد.

علت اين انتخاب به شرايط ديني و اجتماعي ري در آن دوره بر مي‌گردد كه وقتي اسلام به شهرهاي مختلف كشور ما وارد گشت و مسلمانان در شهرهاي مختلف ايران به اسلام گرويدند.

از همان سال‌ها ري يكي از مراكز مهم سكونت مسلمانان شد و اعتبار و موقعيت خاصي پيدا كرد. زيرا سرزميني حاصلخيز و پرنعمت بود، عمرسعد هم به طمع رياست يافتن بر ري در حادثه جانسوز كربلا، حضرت حسين بن علي (ع) را به شهادت رساند.

در بلاد ري هم اهل سنت و هم از پيروان اهل بيت (ع) زندگي مي‌كردند و قسمت جنوبي و جنوب غربي شهر ري بيشتر محل سكونت شيعيان بود .

حضرت عبدالعظيم (ع) به صورت يك مسافر ناشناس ، وارد ري شد و در محلت ساربانان در كوي سكه الموالي به منزل يكي از شيعيان رفت، مدتي به همين صورت گذشت . او در زيرزمين آن خانه به سر مي برد و كمتر خارج مي‌شد، روزها را روزه مي‌گرفت و شبها به عبادت و تهجد مي‌پرداخت، تعداد كمي از شيعيان او را مي‌شناختند و ازحضورش در ري خبر داشتند و مخفيانه به زيارتش مي شتافتند، اما مي‌كوشيدند كه اين خبر فاش نشود و خطري جانِ حضرت را تهديد نكند .

پس از مدتي، افراد بيشتري حضرت عبدالعظيم (ع) را شناختند و خانه‌اش محلِ رفت و آمد شيعيان شد، نزد او مي‌آمدند و از علوم و رواياتش بهره مي‌گرفتند و عطر خاندان عصمت (ع) را از او مي‌بوئيدند و او را يادگاري از امامان خويش مي‌دانستند و پروانه‌وار گرد شمع وجودش طواف مي‌كردند .

حضرت عبدالعظيم(ع) ميان شيعيان شهرري بسيار ارجمند بود و پاسخگويي به مسايل شرعي و حلِ مشكلات مذهبي آنان را برعهده داشت؛ اين تأكيد ، هم گوياي مقام برجستت حضرت عبدالعظيم (ع) است و هم مي‌رساند كه وي از طرف حضرت امام هادي (ع) در آن منطقه ، وكالت و نمايندگي داشته است؛ مردم سخن او را سخن امام مي‌دانستند و در مسايل ديني و دنيوي ، وجود او محور تجمّع شيعيان و تمركز هواداران اهل بيت (ع) بود.

روزهاي پاياني عمر پربركت حضرت عبدالعظيم (ع) با بيماري او همراه بود، آن قامت بلند ايمان و تلاش، به بستر افتاده بود و پيروان اهل بيت در آستانت محروميت از وجود پربركت اين سيد كريم قرارگرفته بودند، اندوه مصيبتهاي پياپي مردم و روزگار تلخ شيعيان در عصر حاكميت عباسيان برايش دردي جانكاه و مضاعف بود؛ در همان روزها يك روياي صادقانه حوادث آينده را ترسيم كرد: يكي از شيعيان پاكدل ري، شبي درخواب حضرت رسول (صلي الله عليه وآله و سلم) را در خواب ديد. حضرت پيامبر اكرم(ص) به او فرمود: فردا يكي از فرزندانم در محلت سكه المولي چشم از جهان فرو مي بندد، شيعيان او را بردوش گرفته به باغ عبدالجبار مي‌برند و نزديك درخت سيب به خاك مي‌سپارند.

سحرگاه به باغ رفت تا آن باغ را از صاحبش بخرد و افتخار دفن شدن يكي از فرزندان پيامبر (ص) را نصيب خويش سازد، عبدالجباركه خودنيز خوابي همانند خوابِ او را ديده بود، به رمز و راز غيبي اين دو خواب پي برد و براي اينكه در اين افتخار، بهره‌اي داشته باشد، محل آن درخت سيب و مجموعه باغ را وقف كرد تا بزرگان و شيعيان در آنجا دفن شوند.

همان روز حضرت چشم از جهان فروبست. خبر درگذشت اين نواده رسول اكرم (ص) دهان به دهان گشت و مردم با خبر شدند و جامه‌هاي سياه پوشيدند و بر در حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) گريان و مويه كنان گرد آمدند؛ پيكر مطهّر او را غسل دادند، به نقل برخي مورخان در هنگام غسل، در جيب پيراهن او كاغذي يافتند كه نام و نسب خود را در آن نوشته بود. بر پيكر او نماز خواندند، تابوت او را بردوش گرفتند و با جمعيت انبوه عزادار به سوي باغ عبدالجبار تشييع كردند و پيكر مطهرش را در كنار همان درخت سيب كه رسول خدا(ص) به آن شخص اشاره كرده بود، دفن كردند تا پاره‌اي از عترت مصطفي(ص) در اين باره به امانت بماند و نورافشاني كند و دلباختگان خاندان پيامبر(ص) از مزار اين ولي خدا فيض ببرند

در این دیدار که در وسراشتادیوم و با حضور 42100 نفر تماشاگر برگزار شد تیم میهمان با 2 گل کاپیتان خود وان در وارت که در دقایق 42  از روی نقطه پنالتی و 87 به ثمر رسید برابر وردربرمن به پیروزی دست یافت تا با 21 امتیاز و 2 پله صعود رده شانزدهم جدول رده بندی بوندسلیگا را از آن خود کند.

مهدی مهدوی کیا که در این بازی 90 دقیقه در ترکیب تیمش حضور داشت، در به ثمر رسیدن گل اول نقش داشت و همچنین در دقیقه 69 از داور بازی کارت زرد دریافت کرد.

هانوفر هم در ورزشگاه بای آره نا که 21 هزار تماشاگر در آن حضور داشتند، با یک گل میزبان خود بایرلورکوزن را شکست داد که روسنتال در دقیقه 7 زننده تک گل پیروزی بخش شاگردان هکینگ بود. با این پیروزی تیم هانوفر 30 امتیازی شد و با صعود یک پله ای در رده هفتم جدول رده بندی بوندسلیگا قرار گرفت.

در این دیدار وحید هاشیمان مهاجم ایرانی هانوفر که از ابتدای مسابقه در ترکیب اصلی تیمش قرار داشت، در دقیقه 64 جای خود را به اشنایدر داد.

همچنین بایرن مونیخ هم در ورزشگاه تیوولی که 20832 تماشاگر را در خود جای داده بود، با یک گل مغلوب میزبانش آلمانیا آخن شد که تک گل این دیدار را کلیتزپرا در دقیقه 10 به ثمر رساند. در این دیدار علی کریمی از روی نیمکت عملکرد بازیکنان بایرن را تماشا کرد.

  
نویسنده : حميد ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ بهمن ،۱۳۸٥